fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Znów spadek sprzedaży na rynku aptecznym

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Jak wynika z danych IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w PLN na poziomie cen hurtowych) spadła we wrześniu 2011 o około 1,4 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła niemal 2,1 mld zł
W porównaniu do sierpnia 2011 wartość rynku wzrosła o około 18 proc.
- Po raz trzeci w tym roku wartość miesięcznej sprzedaży leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek była niższa niż w roku ubiegłym. Dla rynku ma to o tyle duże znaczenie, że spadek sprzedaży nastąpił we wrześniu, w którym tradycyjnie mieliśmy do czynienia z dużymi wzrostami sprzedaży związanymi z początkiem sezonu grypowego. Tym razem sprzedaż leków we wrześniu była o ponad 30 milionów niższa niż rok wcześniej i to mimo wzrostu zachorowań na grypę o ponad 30 procent – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. Po dziewięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 17,4 miliarda złotych, o ponad 4 proc. (prawie 690 mln PLN) więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku.
- W tym roku trzeci kwartał okazał się najsłabszy pod względem dynamiki wzrostu wartości sprzedaży. Wyniosła ona tylko pół procent, podczas gdy w pierwszym kwartale przekraczała 10 procent. Decydujący dla wyniku całego roku okaże się ostatni kwartał bezpośrednio związany z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej – zaznacza ekspert IMS Health. Ustawa, wchodząca w życie 1 stycznia 2012 r.,  likwiduje rabaty udzielane aptekarzom przez hurtowników i obniża marże. Uniemożliwia ona hurtownikom i aptekarzom po Nowym Roku sprzedaż kupionych wcześniej leków po ich dotychczasowej cenie. Jeśli będą wyższe, aptekarz może dodatkowo zarobić, ale w przypadku zmiany ceny na niższą straci. To oznacza, że firmy, nie wiedząc jeszcze, jakie leki zostaną objęte refundacją, będą chciały jak najszybciej pozbyć się zapasów, żeby od stycznia przyszłego roku nie stracić na sprzedaży refundowanych preparatów. Tym bardziej, że po wejściu nowego prawa skurczą się ich marże. Wyprzedaż zapasów już teraz może windować w górę obroty aptek. Polski rynek apteczny złapał zadyszkę w lipcu, kiedy hurtownie sprzedały do aptek o 1,5 proc. mniej leków niż rok temu. Sprzedaż leków i innych preparatów z hurtowni do aptek wyniosła wówczas  blisko 1,66 mld zł (w cenach producenta netto). W porównaniu z czerwcem 2011 r. to spadek o prawie 10 proc., a z lipcem 2010 r. – 1,5 proc. Dynamika sprzedaży w lipcu była najgorsza od siedmiu miesięcy. W sierpniu sytuacja na rynku aptecznym się poprawiła, rosnąć o blisko 5 proc. w ujęciu rok do roku i sięgając  około 1,8 mld złotych. W porównaniu do lipca 2011 r. wartość rynku wzrosła o około 7,5 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA