fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Zabraknie 19 milionów na zdrowie

Będzie mniej pieniędzy na przyszłoroczne remonty miejskich szpitali
Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Szpitalu Bielańskim. W 2008 roku przewidziano tam prace m.in. na oddziałach położnictwa i neonatologii, pediatrycznym i ortopedycznym, które w przyszłym roku miały kosztować 8,3 mln zł. Miejskie Biuro Inwestycji przesłało już do szpitala informację, że kwota będzie o 5 milionów zł mniejsza.
– Niewykonanie części prac, które mamy przewidziane w harmonogramie, może oznaczać zamknięcie placówki, ponieważ nie będzie spełniała wymogów ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia – mówi dyrektor ds. technicznych Szpitala Bielańskiego Wiesław Michalczyk. Już w połowie listopada dyrekcja lecznicy na Bielanach dostała pismo z Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego, które nadzoruje wprowadzenie w życie rozporządzenia resortu. Urzędnicy ostrzegają w nim, że niedotrzymanie terminów oznacza „(...) wykreślenie zakładu z rejestru w całości lub w części dotyczącej działalności nieodpowiadającej wymaganiom ustawy”.
Problemy biorą się z planowanych cięć w miejskim budżecie. Biuro Inwestycji chce zmniejszyć z ponad 90 mln zł do 71 mln zł nakłady na modernizację stołecznych lecznic. Na remonty w przyszłym roku zabraknie 19 mln zł. – To oznacza, że cztery lecznice otrzymają mniej pieniędzy, a Szpital Wolski w ogóle nie dostanie żadnego wsparcia na swoje inwestycje, chociaż potrzebują na przyszły rok ponad 7 mln zł – mówi szefowa Biura Polityki Zdrowotnej Elżbieta Wierzchowska. Szpital Praski z wnioskowanych ponad 21 mln zł prawdopodobnie dostanie tylko 18 mln zł. Lecznica przy ul. Stępińskiej ma otrzymać na modernizację ponad 2 mln zł mniej niż planowane 5,3. Natomiast placówka przy ul. Solec w 2008 r. otrzyma o 1,2 mln zł mniej niż wnioskowane prawie 3 mln zł. – Problem jest poważny. Nie chodzi o to, że szpitale nie zrobią remontu jakiegoś oddziału, ale o dostosowanie szpitali do restrykcyjnych wymogów ministra zdrowia. Jeśli nie zdążymy tego zrobić, to nasze placówki będą zamykane – dodaje Elżbieta Wierzchowska. Urzędnicy z Biura Inwestycji zwiększyli natomiast wydatki na Szpital Południowy. Początkowo prace przygotowawcze w 2008 r. miały kosztować 7 mln zł, po opinii działu inwestycji dołożono kolejne 9 mln zł.Dyrektorzy szpitali mają nadzieję, że w ostatecznej wersji budżetu nakłady na szpitale będą zwiększone. O to będą wnioskowali radni z komisji zdrowia i Elżbieta Wierzchowska. Wczoraj ratusz podsumował wydatki na służbę zdrowia w tym roku. Z wyliczeń urzędników wynika, że szpitale tylko na remonty i rozbudowę dostały z budżetu miasta ponad 51 mln zł, za kolejne 40 mln zł kupiono sprzęt.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA