fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Brakuje silnego przywództwa w Europie

Nouriel Roubini
Fotorzepa, Piotr Wittman
Gospodarka i Europa potrzebuje silnego przywództwa. Bez szybkich decyzji pokonanie kryzysu jest utrudnione – takie opinie wybrzmiewały w drugim dniu sopockiego spotkania biznesu i nauki, czyli Europejskiego Forum Nowych Idei
Zdaniem ekonomistów potrzebna jest dalsza integracja ekonomiczna i polityczna UE.
Na problemy związane z brakiem skutecznych decyzji w Europie zwrócili uwagę zaproszeni ekonomiści.
- Znalezienie kompromisu w UE wydaje się misją niemożliwą do spełnienia. Dlatego martwię się, że zamiast większej politycznej, gospodarczej i fiskalnej integracji mamy do czynienia z dezintegracją, którą ostatecznie doprowadzi do rozpadu strefy euro. Zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć, są niezwykle poważne – przekonywał Nouriel Roubini. A prof. Oliver E. Williamson, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2009 roku i wykładowca uniwersytetu w Berkeley. Debatując nad tym jaki jest „Kapitalizm po kryzysie" przyznał, iż kryzys gospodarczy podał w wątpliwość zaufanie do rządów, które nie radzą sobie z ustabilizowaniem rynków. Jego zdaniem politycy reagują zbyt późno na to co dzieje się na rynkach finansowych. A niektóre ich decyzje choć podejmowane są pod pretekstem ekonomicznym w rzeczywistości spełniają rolę polityczną.
- Oczekiwaliśmy, że to się samo załatwi, a to wtedy trzeba było zadawać pytania. W związku z tym musimy się zastanowić czy rządy są dobrze zorganizowane i cieszą się zaufaniem społecznym. - pytał prof. Oliver E. Williamson. Jego zdaniem nie do przecenienia jest rola sektora prywatnego: - Jeśli sektor prywatny będzie wydajny, to będzie z korzyścią dla wszystkich - przekonywał.
Ale ekonomiści przypomnieli, że politycy wiedzieli, iż dane, jakimi dysponują nie są do końca prawdziwe. Zwrócił na to uwagę Hernando de Soto, prezes Instytutu Wolności i Demokracji i były prezes banku centralnego Peru. - Rządy są częściowo same sobie winne, skoro - jak Grecja - ukrywały albo wręcz fałszowały bilanse i wskaźniki ekonomiczne, co ujawnił kryzys. - Ukrywanie danych o rzeczywistym stanie gospodarki porównał do propagandy z czasów ZSRR i stwierdził, iż  takie zachowania jest przyczyną kryzysu zaufania ze strony obywateli, którzy nie mają poczucia, że politycy znają kierunek, w jaki się kierują.
- Statystyki nie odzwierciedlały rzeczywistości. Cechą charakterystyczną rozwiniętych gospodarek nie jest większa ilość zasobów, ale lepsze ich udokumentowanie, co pozwala nimi handlować. I kluczem do sukcesu jest świadomość, jakie mamy dobra i do kogo należą. Zasada ta powinna zawsze obowiązywać. Natomiast wielokrotnie brakuje szeregu dokumentów, podczas kryzysu okazało się, że firmy miały wiele bilansów, w których ukrywano niekorzystne fakty - powiedział.
A  prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki, członek RPP przypomniał w czasie debaty o „Kapitalizmie po kryzysie" - Kryzys jest czymś naturalnym, natomiast trzeba umieć nim zarządzać. To co jest dziś najpoważniejsze to fakt, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem systemu zarządzania. –jego zdaniem problem polega na tym, że wartość aktywów finansowych rosła kilkaset procent szybciej niż wartość produktów – A to oznacza, że pieniądz stał się celem samym w sobie. Zgadzam się z prof. Roubini, że nie poradzimy sobie z kryzysem, jeśli nie zapewnimy odpowiedniego wzrostu gospodarczego. Ale to oznacza zmianę sposobu finansowania wzrostu z długu na oszczędności. To może być w Polsce poważny problem – dodał Jerzy Hausner.
Wśród ekonomistów nie ma zgody czy w czasach spowolnienia należy podnosić podatki. - Obecnie jest czas na to, by podwyższać podatki i ograniczać wydatki oraz stawiać na innowacje – przekonywał Mike Kubena, prezes doradczej korporacji PwC na Europę Środkowo-Wschodnią. Ripostował Jerzy Hausner: - Podatków byłby najgorszym sposobem na stabilizowanie finansów publicznych. Zanim się je podniesie należy wiedzieć na co mają zostać przeznaczone, a przedtem zastanowić się czy podatnicy nie byliby bardziej skutecznymi inwestorami niż państwo. – tłumaczył.
Odbywające się od środy w Sopocie Europejskie Forum Nowych Idei z udziałem przedstawicieli polityki, biznesu i ekonomii ma wskazać kierunek, w jakim powinna pójść Europa.  Organizatorem jest PKPP Lewiatan
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA