fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Jak złożyć zeznanie podatkowe przez internet

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Zeznanie przez Internet mogą złożyć zarówno pracownicy, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz inwestorzy giełdowi. Nie potrzeba do tego e-podpisu
Przesłanie zeznania drogą elektroniczną to najprostsza forma rozliczenia, dostępna dla wielu podatników. Warto o tym pamiętać, mimo iż PIT za 2011 r. będziemy składać dopiero za kilka miesięcy.
Zainteresowani mogą wykazać w ten sposób zarobki uzyskane od pracodawcy (PIT-37), działalność gospodarczą opodatkowaną według stawek 18 proc. oraz 32 proc. (PIT-36), działalność opodatkowaną stawką liniową 19 proc. (PIT-36L) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Z rozliczenia online mogą też skorzystać osoby inwestujące na giełdzie (PIT-38) oraz mające dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. (PIT-39).
Można też przesłać wniosek o zastosowanie karty podatkowej (PIT-16), deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2011 r. (PIT-16A) oraz deklarację osób duchownych o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej w poszczególnych kwartałach 2011 r. (PIT-19A). Również małżonkowie mogą rozliczyć się przez Internet bez wymogu złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL).
Co ważne, w razie pomyłki można też skorygować zeznanie drogą elektroniczną.
Osoby zainteresowane tą formą rozliczenia nie muszą posiadać bezpiecznego podpisu elektronicznego. Zabezpieczeniem tej operacji są tzw. dane autoryzacyjne podatnika. Dotychczas należało podać imię i nazwisko, datę urodzenia, numery NIP i PESEL oraz kwotę przychodu z zeznania rocznego za poprzedni rok. Ten, kto nie składał zeznania za poprzedni rok lub nie miał przychodów, wpisuje „0" (zero).
Dowodem złożenia zeznania drogą elektroniczną jest urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO)
Teraz tych danych będzie nieco mniej. 1 września weszła w życie nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która zniosła obowiązek posługiwania się NIP przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Ich jedynym identyfikatorem ma być PESEL. Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt rozporządzenia, zgodnie z którym osoby fizyczne wysyłające PIT przez Internet nie będą już podawać numeru NIP.
Do złożenia PIT wystarczy komputer z dostępem do Internetu oraz zainstalowany program Adobe Reader w wersji 8.1.4 lub nowszej (można go pobrać na stronie http://get.adobe.com/reader/).
Zainteresowani powinni wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i z zakładki „Do pobrania" pobrać aplikację desktopową e-Deklaracje. Inna możliwość to pobranie właściwego druku z zakładki „Formularze".
Następnie należy wypełnić wybrany formularz, który wygląda tak samo jak ten dostępny w formie papierowej.
Program automatycznie dokonuje obliczeń według wprowadzonych przez podatnika danych, co pozwala uniknąć błędów rachunkowych. Obowiązkowe pola zostały oznaczone ramką i dodatkowo opisane.
Podatnicy nie muszą się też martwić, czy PIT dotarł do urzędu, gdyż program wydaje potwierdzenie poprawnego przebiegu całej operacji. Pozwala wówczas na wygenerowanie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Jest ono traktowane na równi z dowodem nadania poleconego czy złożeniem zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.
Zobacz cały poradnik:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA