fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Zatlers: Łotwa będzie miała teraz najlepszego premiera

Jerzy Haszczyński
Rozmowa z Valdisem Zatlersem, przywódcą nowej partii centroprawicowej, do lipca - prezydentem Łotwy
Rz: To z powodu pana decyzji odbyły się przyśpieszone wybory.
— Zwołałem referendum, w wyniku którego został rozwiązany poprzedni parlament, z dwóch powodów. Po pierwsze mieliśmy niestabilną sytuację, rząd nie mógł przeprowadzić przez Sejm ustaw, bo koalicja była rozbita. Po drugie tamten parlament odrzucił możliwość przeprowadzenia dochodzenia w sprawie posła.
Chodziło o oligarchę. Kim są łotewscy oligarchowie?
— Zgodnie z klasycznym określeniem oligarchowie mają media, władzę ekonomiczną i polityczną. Przed przyśpieszonymi wyborami mieliśmy trzech oligarchów w parlamencie, teraz zapewne zostanie tylko jeden. I będzie w opozycji. Z oligarchami najlepiej walczyć wypychając ich z życia politycznego i tego, jak widać, ludzie chcą.
Z kim może tworzyć rząd Partia Reform Zatlersa?
— Moja partia, do której w ciągu sześciu tygodni wstąpiło dwa tysiące ludzi, głównie młodych, niemających wcześniej nic wspólnego z polityką, jest gotowa do rozmów ze wszystkimi poza Związkiem Zielonych i Rolników, dlatego że to partia oligarchy.
Czy może pan sobie wyobrazić, że premierem zostaje Rosjanin?
— Mogę dać tylko taką odpowiedź: Łotwa będzie miała teraz najlepszego premiera. Od odzyskania niepodległości rosyjskie partie wchodziły do parlamentu, ale nie rządziły. Partie o podstawach etnicznych nie są właściwe do rządzenia, powinny mieć podstawy ideologiczne. I pewnego dnia tak się stanie, ale nikt nie wie, kiedy ten dzień nadejdzie.
 
-rozmawiał Jerzy Haszczyński
 
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA