fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Show-biznes

Stanley Tucci nie tęskni za rolami amantów

materiały prasowe
Stanley Tucci ma ostatnio świetną passę. Zagrał u boku Meryl Streep w głośnym „Diabeł ubiera się u Prady” oraz „Julie i Julia”, partnerował Cher w musicalu „Burleska”. Za rolę seryjnego mordercy i pedofila w „Nostalgii anioła” (2009) dostał nominację do Oscara
Stanley Tucci – niewysoki, łysiejący brunet o przenikliwym spojrzeniu – należy do grona najwszechstronniejszych amerykańskich aktorów. Do tej pory obsadzany był jednak w rolach drugoplanowych, które nie zawsze pozwalały mu zaprezentować talent i umiejętności. Gwiazda Tucciego, który za dwa miesiące kończy 51 lat, w pełni mogła rozbłysnąć dopiero teraz. Z życia gwiazd - czytaj więcej
– Zawsze wyglądałem na więcej lat, niż naprawdę miałem – śmieje się Tucci. – No cóż, kiedy człowiek traci bujną czuprynę... Chyba dlatego ominęły mnie role amantów.
Nie wydaje się, żeby akurat za postaciami tego rodzaju tęsknił.
– W mojej pracy najważniejsza jest szczerość: wobec widza i wobec bohatera, którego się gra – powiedział w jednym z wywiadów. – Typ bohatera, czarny charakter czy amant, to sprawa drugorzędna. Nie wyobrażałem sobie na przykład, że mógłbym zagrać seryjnego mordercę i pedofila. Wydawało mi się to tak trudne psychicznie, tak odrażające, że naprawdę długo wahałem się przed przyjęciem roli George'a Harveya w „Nostalgii anioła". Ale scenariusz mnie przekonał. Miałem uwiarygodnić tę postać – to było wyzwanie i podjąłem się go.
Za tę kreację w dramacie wyreżyserowanym przez Petera Jacksona aktor dostał w 2010 roku nominację do Oscara, a także nagrodę BAFTA i Złoty Glob.
– Prawie jednocześnie pracowałem nad dwiema zupełnie różnymi rolami: w „Nostalgii anioła", a zaraz potem w pogodnej „Julie i Julia"... To mi pozwoliło zachować równowagę i dobre samopoczucie – wyjaśnia aktor.
W „Julie i Julia" (2009) – ekranizacji książkowego bestsellera opartego na biografii Julii Child, Amerykanki, która spopularyzowała za oceanem francuską kuchnię – zagrał wyrozumiałego i czułego męża głównej bohaterki (w tej roli Meryl Streep).
Tucci i Streep przyjaźnią się od dawna. Razem wystąpili w innej głośnej ekranizacji: komedii „Diabeł ubiera się u Prady" (2007). Tucci zagrał tam geja i podwładnego apodyktycznej szefowej magazynu o modzie (Streep).
Wkrótce duet znów ma się spotkać na planie, jednak tym razem po różnych stronach kamery – Tucci będzie reżyserował Streep w komedii „Mommy & Me".
Urodził się 11 listopada 1960 roku w Peekskill w stanie Nowy Jork. Jego rodzice są z pochodzenia Włochami. Stanley odkrył swoje artystyczne powołanie już w szkole średniej. Ukończył studia na Uniwersytecie Stanowym Purchase. Zadebiutował na Broadwayu w sztuce „The Queen and the Rebels" (1982). Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w „Honorze Prizzich" (1985) Johna Hustona.
Zagrał m.in. w „Raporcie Pelikana" (1993), „Pocałunku śmierci" (1995) i „Przejrzeć Harry'ego" (1997) Woody'ego Allena. Tucci razem z kuzynem Josephem Tropiano napisał scenariusz niezależnego filmu „Big Night" (1996), który został uhonorowany Independent Spirit Award.
Bardzo owocna okazała się też współpraca aktora z telewizją. Za rolę w filmie „Winchell" (1998) Tucci dostał m.in. nagrodę Emmy i Złoty Glob. W „Ostatecznym rozwiązaniu" (2001) wcielił się w zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna – ta kreacja przyniosła mu kolejny Złoty Glob.
Tucci wystąpił m.in. w „Drodze do zatracenia" (2002), biograficznym „Peter Sellers – życie i śmierć" oraz „Terminalu" (2004). W 2006 roku pojawił się gościnnie w serialu kryminalnym „Detektyw Monk", zagrał też neurochirurga w serialu medycznym „1300 gramów". W latach 2007 – 2008 dołączył do obsady „Ostrego dyżuru".
W 2009 roku aktora dotknęła osobista tragedia: na raka zmarła jego żona Kate. Tucci wychowuje trójkę dzieci, mieszka w South Salem w stanie Nowy Jork. Obowiązki domowe łączy z pracą – gra, reżyseruje, pisze scenariusze, zajmuje się też produkcją.
W 2010 roku wystąpił w musicalu „Burleska", ostatnio wcielił się w naukowca doktora Abrahama Erskine'a w ekranizacji słynnego komiksu „Kapitan Ameryka: pierwsze starcie" (2011).
Diabeł ubiera się u Prady
20.00 | Polsat | sobota
Raport Pelikana
21.00 | TCM | wtorek
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA