fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Susza w Wielkiej Brytanii

Zbiornik Bewl Water w hrabstwie Kent
AFP
W kilku hrabstwach Anglii ogłoszono dziś stan suszy, zakaz używania węży ogrodowych i zraszania pól. Kryzys spowodowany nadzwyczaj upalną i suchą wiosną zagraża tegorocznym plonom i może zaowocować wzrostem cen żywności w Wielkiej Brytanii.
Brak wody był dziś tematem specjalnej narady w ministerstwie rolnictwa w Londynie.
Wschodnia Anglia nie jest jedynym zagrożonym obszarem, ale tej wiosny poziom opadów był tam jeszcze niższy niż gdzie indziej - najniższy od ponad 100 lat.
Na 300 farmach, średnio po 50 hektarów każda, zakazano zraszania pól. Jeden z farmerów powiedział BBC, że rolnicy rozumieją powody zakazu czerpania wody z rzek, stawów i wód gruntowych, ale ostrzegł, że plony zbóż będą w tym roku co najmniej o 10% niższe, co odbije się na cenach żywności, w tym mięsa. Jeszcze gorzej będzie z ziemniakami: "Od wczesnej wiosny mieliśmy raptem około 30 mm deszczu, a ziemniaki potrzebują 25 mm tygodniowo. Mogą wprawdzie przetrwać dość długo bez deszczu, ale przestaną rosnąć, bulwy się nie rozwiną, co w dramatyczny sposób odbije się na zbiorach."
Brytyjski urząd meteorologiczny sklada suszę na karb upartego wyżu, który przez całą wiosnę okupował zachodnią i południową część Europy, nie pozwalając naplynąć wilgotnemu powietrzu znad Atlantyku.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA