fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Uposażenia niegodne sędziowskiego urzędu

Sędziowie chcą zarabiać więcej. Krajowa Rada Sądownictwa apeluje o zmianę zasad ich wynagradzania
Jednym słowem, Rada uważa, że sędziowie mają zbyt niskie pensje. Sprawdziliśmy, o jakich kwotach mowa. Otóż sędzia sądu rejonowego zarabia dziś brutto 4817 zł; sądu okręgowego – 5693 zł, a sądu apelacyjnego – 6715 zł. W specjalnej uchwale KRS powołuje się na konstytucję, a konkretnie na jej art. 178 ust. 2. Każe on zapewnić sędziom warunki pracy i wynagrodzenia odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.
– Umiejscowienie tego przepisu wśród przepisów ustrojowych oraz jego kategoryczna wymowa: „sędziom zapewnia się”, wskazuje, że jego adresatem są organy państwa powołane do kształtowania systemu wynagrodzeń sędziowskich – napisano w oficjalnym wystąpieniu.
Sędziowie idą jeszcze dalej i uważają, że „odpowiedniość” ich wynagrodzenia ma aspekt nie tylko ilościowy, wyrażony w określonych kwotach, ale i jakościowy. Ten drugi, ich zdaniem, powinien się wyrażać w rozwiązaniach podkreślających szacunek dla urzędu, stabilizację jego sprawowania i niezawisłość sędziowską.
Krajowa Rada Sądownictwa jest zdania, że doszło do niepokojącego zachwiania proporcji między rzeczywistym wynagrodzeniem sędziów a stale rosnącym zakresem ich obowiązków i godnością sprawowanego urzędu.
Sędziowie twierdzą też, że ich uposażenie powinno znacząco przekraczać realne średnie wynagrodzenie w kraju. Co więcej, powinno rosnąć proporcjonalnie do wzrostu zarobków innych grup zawodowych.
Kolejny rok bez podwyższenia wynagrodzeń sędziów pozbawia ich satysfakcji z pełnienia odpowiedzialnej służby państwowej. W efekcie coraz częściej odchodzą z zawodu. Najczęściej, jak pokazują statystyki, ubywa sędziów z sądów rejonowych.
Krajowa Rada Sądownictwa po raz kolejny apeluje zatem do organów państwa odpowiedzialnych za kształtowanie systemu wynagrodzeń sędziowskich o takie ich stanowienie, by rzeczywiście odpowiadały normie konstytucyjnej. Ma to podstawowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jako znaczącego filaru demokratycznego państwa prawa – uważa Rada. Ministerstwo Sprawiedliwości na razie milczy na temat podwyżek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA