fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Sąd nad nazwą Macedonii

Haga Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości zaczęły się przesłuchania, które mogą pomóc rozstrzygnąć spór o nazwę Macedonia.
Piętnastu sędziów z różnych krajów przez najbliższe dni będzie wysłuchiwać opowieści świadków. Wczoraj na pierwszy ogień poszli Macedończycy. Grecy będą odpowiadać na pytania pod koniec tygodnia. „Sprawa weszła w decydującą fazę" – pisały dziś bałkańskie portale.
O pomoc do Trybunału w Hadze zwróciła się Macedonia. Zrobiła to w 2009 r., kilka miesięcy po szczycie NATO w Bukareszcie, kiedy Grecja zablokowała jej wstąpienie do sojuszu.
Poszło o nazwę kraju, której od rozpadu Jugosławii Grecy nie są w stanie zaakceptować. Dla nich Macedonia to wyłącznie historyczna kraina na północy Grecji, w której znajdują się święta góra Athos, Olimp i Saloniki. Dlatego boją się, że jeśli Macedonia pozostanie Macedonią, jej rząd będzie kiedyś rościł pretensje do tych ziem. Już dziś – jak twierdzą – Macedończycy „kradną" im starożytnych bohaterów, nazywając ich imionami swoje ulice czy lotniska.
Trwające od blisko 20 lat negocjacje w sprawie nazwy dotychczas spełzły na niczym. Dlatego w Bukareszcie, korzystając z prawa weta, Grecja postawiła twardy warunek. – Brak porozumienia oznacza brak zaproszenia (Macedonii do NATO – red.) – powiedziała wówczas szefowa greckiego MSZ Dora Bakojannis.
Macedończycy odebrali to jak policzek. Zaproszenia do NATO otrzymali w stolicy Rumunii ich sąsiedzi Albańczycy oraz Chorwaci. W Skopje nikt nawet nie podejrzewał, że kandydatura Macedonii może zostać odrzucona. Tym bardziej że jeszcze dzień przed szczytem ówczesny prezydent USA George W. Bush zapewniał: „Jutro NATO podejmie historyczną decyzję o rozszerzeniu o Chorwację, Albanię i Macedonię. Ameryka popiera przyjęcie tych krajów". Jak pokazywały wtedy macedońskie sondaże, aż 80 procent narodu wolało zrezygnować z członkostwa w sojuszu niż z nazwy kraju.
Składając pozew w Hadze, Macedonia uznała, że Grecja naruszyła porozumienie zawarte między obu krajami w 1995 r. Ateny zgodziły się wtedy nie blokować drogi Skopje do organizacji międzynarodowych.
Sędziowie mają ogłosić wyrok do końca tego roku. I choć bezpośrednio nie rozstrzygnie on sporu o nazwę, może się stać kartą przetargową dla którejś ze stron. Nazwę Republika Macedonii uznaje 125 państw, ale na forum międzynarodowym używana jest nazwa Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM).
Grecja chce, by nazwa sąsiada brzmiała: Republika Północnej Macedonii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA