Składki zdrowotne od menedżerów z rad nadzorczych

Od 1 października 2007 r. członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli mają w Polsce miejsce zamieszkania.
Do końca września br. trzeba było za nich odprowadzać składki zdrowotne, jeśli pobierali świadczenie pieniężne za pełnienie funkcji.Taką m.in. zmianę wprowadza [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=238178]nowelizacja z 24 sierpnia ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 166, poz. 1172)[/link].Znaczy to, że teraz członkowie rad opłacają te składki, nawet jeśli nie otrzymują świadczeń pieniężnych za zasiadanie w tym organie. Z kręgu ubezpieczonych zostali jednak wykluczeni ci z nich, którzy nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, w tym mieszkający w którymś z krajów unijnych. Należy je rozumieć – zgodnie z art. 25 kodeksu cywilnego – jako miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.[ramka][b]Przykład 1[/b]Pan Peter jest od 2 stycznia br. członkiem rady nadzorczej w warszawskiej spółce z o.o., za co dostawał sute wynagrodzenie. Na stałe mieszka w Berlinie. Od 2 stycznia ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL