fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Balcerowicz: Polska nie zasługuje na taką debatę

Prof. Leszek Balcerowicz
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Prof. Leszek Balcerowicz oczekuje pisemnej odpowiedzi na jego propozycję ratowania finansów publicznych.
– Nie na tym polega debata w wolnej Polsce – mówił prof. Leszek Balcerowicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów, które padły pod jego adresem ze strony ministra finansów Jacka Rostowskiego, i propozycji, które przedstawił we wtorek. Zakładają one inne działania w celu ratowania finansów publicznych niż rządowe cięcia składek do OFE.
– Oczekuję pisemnej odpowiedzi na propozycję, a nie oskarżeń i etykiet bez kontrargumentów – mówił Balcerowicz. – Prosiłbym, aby rząd zaprzestał takich praktyk.
[wyimek]2,3 proc. zamiast 7,3 proc. pensji Polaków mają otrzymywać OFE od kwietnia[/wyimek]
Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, mówił w radiowej Trójce, że propozycje byłego wicepremiera i prezesa NBP są „chude”. – Balcerowicz nie jest jedynym punktem odniesienia, jeśli chcemy mówić o reformie OFE. Miejscem prawdziwej debaty musi być parlament – dodał Bielecki.
Gorąca dyskusja na temat zmian w systemie emerytalnym nie dotyczy tylko polityków i ekonomistów. W piątek emocjonujące było także spotkanie zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej, na którym obecni byli minister Michał Boni i szefowa resortu pracy Jolanta Fedak.
Minister Fedak zarzuciła organizacjom pracodawców oraz „Solidarności”, że bronią OFE. Henryk Nakonieczny z „Solidarności” odpierał zarzuty. Związkowcy z „S” opowiedzieli się za zachowaniem w pełni zasad dziedziczenia gromadzonych pieniędzy na nowym subkoncie w ZUS, tak jak jest obecnie w OFE. OPZZ kolejny raz powtórzyło, że jest za dobrowolnością uczestnictwa Polaków w II filarze.
Zespół ekspercki komisji ma się spotkać 4 lutego i przeanalizować różne wyliczenia dotyczące wysokości emerytur. Pod uwagę ma być wzięta także nieco wyższa składka docelowa do OFE – nie 3,5 proc., ale 5 – 6 proc. Tydzień później ma się odbyć spotkanie zespołu ds. ubezpieczeń społecznych.
—k.o.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA