fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pożyczka bez procentów to przychód

Pracownik, który dostał od swojego szefa nieoprocentowaną pożyczkę, skorzystał finansowo. Czy musi jednak od razu płacić podatek?
Niektóre urzędy twierdzą, że osiąga przychód z nieodpłatnego świadczenia. Argument jest taki: gdyby chciał dostać kredyt w banku, musiałby zapłacić odsetki. Jeśli nie musi płacić odsetek - "zarabia".Tak uważa przykładowo Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu. O przychody z nieodpłatnych świadczeń zapytała spółka, która udzieliła swoim pracownikom dwuletnich, nieoprocentowanych pożyczek. Argumentowała, że nie prowadzi działalności w tym zakresie oraz przyznaje pożyczki wszystkim pracownikom na tych samych zasadach. Nie może więc ustalić rynkowej wartości świadczenia. Urząd uznał jednak (interpretacja z 23 maja 2006 r., ZD/40616/PIT/06), że "otrzymanie pożyczki nieodpłatnie, a więc otrzymanie określonej ilości pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, bez obowiązku uiszczenia odsetek, jest niczym innym, jak otrzymaniem świadczenia nieodpłatnego w rozumieniu art. 11 ust. 1 updof". To świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, szac...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA