fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Argentynie zabrakło pieniędzy

Bloomberg
Argentyna nękana największą inflacją w regionie zwróciła się do Brazylii o dodrukowanie banknotów, bo jej mennica „nie wyrabia się”
Na mocy dwustronnego porozumienia rządów z listopada Brazylia wysłała teraz 130 mln banknotów o nominale 100 peso (ok. 25 dolarów). Wiceprezes banku centralnego w Buenos Aires, Miguel Angel Pesce oświadczył, że nowa partia dotrze do wszystkich zakątków kraju i nie powtórzą się już sceny z ostatnich tygodni.
Do sytuacji kryzysowej doszło na początku stycznia, gdy przed bankomatami ustawiały się długie kolejki, bo Argentyńczycy chcieli zaczęli panicznie wybierać gotówkę. W wielu punktach zabrakło pieniędzy. Rząd prezydent Cristiny Kirchner oświadczył, że do braku gotówki mogło dojść z powodu zwiększonych zakupów w okresie świąt pod koniec roku i także dlatego, że ludzie zbierali pieniądze na urlopy w trwającym obecnie sezonie letnim.
Pojawiły się jednak głosy, że władze nie oceniły właściwie wielkości inflacji i zwiększonej potrzeby podaży gotówki. Od stycznia do listopada ceny w Argentynie wzrosły o ok. 10 proc. — wynika z oficjalnych danych, ale część analityków twierdzi, że to zaniżona ocena. Prywatne źródła mówią o inflacji 25 proc., jednej z najwyższych na świecie. Jeśli więc konsumenci muszą płacić coraz większa liczbą banknotów za te same produkty, to w końcu ich zabrakło, zwłaszcza w gęsto zaludnionej prowincji Buenos Aires. Argentyńska mennica używająca maszyn z lat 70. może drukować rocznie 400-500 mln banknotów o różnych nominałach, a obecny popyt wynosi 600-700 mln. Najwyższym nominałem jest100 peso. Niektórzy doradzają rządowi wypuszczenie wyższego nominału, ale władze nie chcą tego zrobić, bo przyznałyby się pośrednio, że wzrost cen jest większy od podawanego oficjalnie. Analitycy zakładają, że w tym roku ceny będą rosnąć w tym samym tempie, więc brak gotówki może powtarzać się.
Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA