Większy zakład tworzy palarnię w każdym oddziale

Nawet jeśli w kilku oddziałach zatrudniasz niewielu pracowników, ale łącznie w firmie jest 20 osób, to w każdym miejscu musisz zorganizować palarnię. Ale możesz umówić się z innym małym pracodawcą i zrobić to wspólnie dla obu załóg
Czy pracodawca, który ma trzy oddziały w różnych częściach miasta i w każdym zatrudnia po 7-8 osób (łącznie ponad 20), musi w nich zorganizować palarnię? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.Pracodawca musi urządzić palarnię w firmie, jeśli zatrudnia minimum20 osób. Nie ma przy tym znaczenia, ani ilu ma palaczy, ani w jaki sposób zorganizował pracę, np. w kilku oddziałach w kraju. Nie może się wymigać od tego nakazu nawet wtedy, gdy nie zatrudnia żadnego palacza. Dla pracodawców ten obowiązek przesądził ostatecznie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 892/06). Wcześniej w podobny sposób orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (27 czerwca2002 r., SA/Bk230/02).Bezwzględna konieczność utworzenia palarni wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU z 1996 r. nr 10, poz. 55). Z kolei rozporządzenie ministra pracy i polityki s...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL