fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Przepisy austriackie i europejskie w jednym

Gabriela Setla
Elektroniczna wersja aktów prawnych dostępnych na stronie www.ris.bka.gv.at jest w pełni wiążąca. Od trzech lat w Austrii nie ma już papierowego odpowiednika Dziennika Ustaw
Oficjalny austriacki portal internetowy zawiera elektroniczną bazę rozmaitych danych prawnych. Choć ta rządowa strona internetowa jest prowadzona w języku niemieckim, to niektóre informacje oraz wybór aktów prawnych są dostępne także po angielsku. Serwis ten ma większe znaczenie niż tylko informacyjne, gdyż od 2004 r. publikację elektroniczną prawa uważa się w Austrii za wystarczającą, a w konsekwencji akty prawne dostępne na stronie są w pełni wiążące w brzmieniu tam ustalonym.
Baza obejmuje całość prawodawstwa austriackiego: federalne, regionalne, a nawet komunalne. Oferuje również dostęp do prawa europejskiego. Twórcy strony docenili znaczenie orzecznictwa dla stosowania prawa, czego efektem jest dostępność na stronie wyroków oraz uzasadnień wielu ciał sądowych, np.: Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Komisji Ochrony Danych Osobowych.
Strona jest bardzo bogata w informacje. Na uwagę zasługuje wyjątkowo obszerna lista linków (Linkliste) do wielu ważnych i ciekawych stron prawniczych austriackich i światowych. Ponadto serwis zawiera komplet aktów prawnych - aż od XVIII w. Te najstarsze udostępniane są w systemie ALEX -jest to zdigitalizowany zbiór starych źródeł prawa działający przy Bibliotece Narodowej (alex.onb.ac.at). Strona oparta jest na wszechstronnej wyszukiwarce -po wybraniu dowolnej bazy (np. prawa Salzburga) pojawia się okno złożonego wyszukiwania, które pozwala naszukanie za pomocą słów kluczy tytułu aktu, jego numeru lub daty. Łatwo dzięki temu zarówno dotrzeć do treści konkretnego aktu prawnego czy orzeczenia, jak i zebrać materiały na dowolny temat.
Publikacja powstała przy współpracy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA