fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Trzeba doładować konto, aby nie stracić pieniędzy

Osoby mające telefony na kartę muszą ściśle przestrzegać terminów doładowania. Inaczej mogą mieć zablokowane konto, stracić zgromadzone na nim niewykorzystane pieniądze, a nawet numer telefoniczny
Jedna z naszych czytelniczek, pani Anna z Warszawy, ma telefon na kartę. Kilka tygodni temu nie zdążyła na czas dokupić karty zdrapki. -Zawsze kupowałam karty ważne dłużej, za duże sumy. Jednak raz brakowało mi pieniędzy i musiałam wziąć najtańszą kartę. Jej okres ważności upłynął bardzo szybko i zanim zdążyłam się zorientować, mój telefon stał się bezużyteczny - opowiada czytelniczka. Przez kilka dni nie działał jej w komórce spis telefonów. Na szczęście odzyskała "stracone" kilkanaście niewykorzystanych dotychczas złotych, bo szybko, w ciągu kilku dni, znów doładowała konto.
Operatorzy mają jednak prawo wyłączyć telefony, choć na karcie są jeszcze niewykorzystane pieniądze. Z reguły doładowania minutami lub kwotami do telefonów na kartę ważne są tylko przez pewien okres od ich aktywacji. Przepisy pozwalają operatorom stosować takie rozwiązanie.
Wszystko przez brak precyzyjnych regulacji w prawie telekomunikacyjnym (DzU z 2004 r. nr 171, poz. 1800 ze zm.) i kodeksie cywilnym dotyczących usług przedpłaconych (tzw. pre-paid).
- W razie zakupu komórki na kartę zawiera się z operatorem umowę przez samo nabycie zestawu startowego i korzystanie z jego usług - podkreśla Katarzyna Frąc z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Klient, choć nie podpisuje żadnego formularza umowy, powinien jednak uważnie przeczytać regulamin i cennik usług. Może go to uchronić przed przykrymi niespodziankami, jak nagła blokada telefonu, a nawet utrata swojego numeru. Nie można się bowiem powoływać na nieznajomość przepisów.
Klienci skarżą się głównie na to, że po upływie terminu na zasilenie konta karta SIM staje się nieaktywna (nie można nawet skorzystać z książki telefonicznej), a także przepadają zgromadzone na koncie, ale jeszcze niewykorzystane środki pieniężne. -To trochę tak jak zakup karnetu na pływalnię albo biletu okresowego zakodowanego na komunikacyjnej karcie miejskiej. To od klienta zależy, czy w całości wykorzysta nabyte uprawnienia i zdąży z tym w wyznaczonym mu czasie. Po upływie terminu nie będzie to już możliwe - zaznacza Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).
Z reguły jednak operatorzy dają klientom kilka dni szansy, aby doładowali telefon i odzyskali niewykorzystane dotychczas środki (patrz ramka). To istotne również dla tych, którzy chcą skorzystać z różnorakich promocji. Operatorzy zastrzegają często, że aby skorzystać z promocyjnej oferty, muszą mieć aktywny telefon. Przed uruchomieniem zdrapki z promocją powinni więc najpierw doładować telefon, co spowoduje ponowną aktywację konta.
Dlaczego usługa pre-paid jest tak skonstruowana? UKE tłumaczy, że operatorzy ponoszą duże koszty związane z samym funkcjonowaniem karty SIM, nawet po zakończeniu jej aktywności. Choć konto użytkownika przestaje być aktywne, to z reguły przez pewien czas można korzystać z usług przychodzących. Operator pozostaje też w gotowości do wznowienia usługi w pełnym zakresie. "Powoduje to konieczność utrzymywania konta użytkownika m.in. w systemach informatycznych.
Operator przez cały ten czas musi utrzymywać kartę SIM w systemach swojej sieci" - podkreśla UKE w opracowaniu, w którym instruuje klientów operatorów mających telefony na kartę, co powinni robić w razie utraty ważności doładowania.
Masz pytanie do autora, e-mail: m.kosiarski@rzeczpospolita.pl
POLKOMTEL - karty są ważne do sześciu miesięcy. Można korzystać z usług wychodzących do momentu wyczerpania konta, lecz nie dłużej niż do końca okresu ważności danej karty doładowującej. Niewykorzystane pieniądze nie przepadną, jeśli w ciągu siedmiu dni zasilimy konto.
PTC - po wyczerpaniu kwoty zakumulowanej na karcie SIM dalsze korzystanie z usług jest uzależnione od uzupełnienia konta. Karta musi być użyta najpóźniej do dnia jej ważności (podanej na tej karcie). Po tym terminie traci ważność i nie podlega wymianie. Karty są ważne od jednego do siedmiu miesięcy.
Źródło: dane UKE i inf. własne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA