VAT od reprezentacji może być kosztem

Wydatków na reprezentację nie zaliczymy do kosztów. Czy z faktur je dokumentujących możemy odliczyć VAT? Tak, wówczas kosztem będzie VAT należny od nieodpłatnego przekazania towarów na cele reprezentacyjne
Od 1 stycznia 2007 r.:¦ wydatki na reklamę (zarówno publiczną, jak i niepubliczną) w całości stanowią koszty uzyskania przychodów,¦ wydatki na reprezentację, a w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych w ogóle nie są takim kosztem. Zmiana ta, z pozoru prosta, wywołuje spore wątpliwości przy zestawieniu przepisów o podatku dochodowym z ustawą o VAT.Skoro wydatki na reprezentację nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, to w związku z tym VAT naliczony od tych wydatków nie podlega odliczeniu. W razie nieodpłatnego przekazania na cele reprezentacji takich towarów nie wystąpi więc również VAT należny.Czynność nieodpłatnego przekazania podlega bowiem VAT tylko wtedy, gdy podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego. Jeżeli takiej możliwości nie było, podatnik nie opodatkowuje nieodpłatnego przekazania.Ale warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną możliwość. Otóż zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL