fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Wojcieszek w Teatrze Polonia

– Chciałem, by pod komediową warstwą widz dostrzegł historię o powolnym idioceniu społeczeństwa – mówi Przemysław Wojcieszek
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Dwoje 30-latków – informatyk i nauczycielka muzyki – żyje w wielkim, nowocześnie urządzonym mieszkaniu z ogromnym panoramicznym ekranem pośrodku.
Pewnego dnia próg ich domu nieoczekiwanie przekracza przedstawiciel banku. Oświadcza, że odbiera im wszystko z powodu zaległych rat kredytowych. Para ma miesiąc na spłacenie długu...
– Chciałem, by była to z jednej strony komedia oferująca widzowi rozrywkę, ale z drugiej spektakl skłaniający do poważnej refleksji nad światem, który nas osacza – mówi Przemysław Wojcieszek.
I jako przykład takiej formy podaje amerykańskie kreskówki „South Park” i „Simpsonowie”.
– Przygotowując dwa poprzednie spektakle w Polonii, także korzystałem z komediowej formy, by opowiadać o rzeczach bardzo serio – dodaje. – W „Darkroomie” pojawił się temat homofobii i trudności porozumienia się ludzi należących do różnych środowisk. „Miłość Ci wszystko wybaczy” była spektaklem o samotności. Tym razem chciałem, by pod komediową warstwą widz dostrzegł historię o powolnym idioceniu społeczeństwa, bezmyślnej konsumpcji na kredyt i infantylnym pokoleniu 30-latków, które zaczyna dojrzewać dopiero w momencie, gdy wszystko traci.
Podobnie jak w wielu spektaklach Wojcieszka także tym razem dużą rolę będą grały piosenki. Jedna z postaci startuje w muzycznym programie telewizyjnym typu talent show.
– Pomyśleliśmy, że wykorzystamy kultowe piosenki lat 80. i zderzymy je z tandetną, poniżającą dla uczestników konwencją show – wyjaśnia Wojcieszek.
Usłyszymy m.in. utwory TSA, Lecha Janerki i Lady Pank. Oraz przebój Tiltu, z którego zaczerpnięty został tytuł sztuki.
Widzów przyciągnie zapewne także obsada. Parę 30-latków grają Monika Dryl i Michał Piela. Teściów: Ewa Kasprzyk i Bogusław Siwko. W postać bankiera wciela się Rafał Rutkowski.
Piątkowa premiera przygotowana została na piąte urodziny Teatru Polonia. Z tej samej okazji zaplanowano licytację fotografii teatralnych (26 października po wieczornym spektaklu). Urodzinowym wydarzeniem będzie również spektakl „Boska!” zagrany 8 listopada na scenie Opery Narodowej.
[i] „Jeszcze będzie przepięknie”, scen. i reż. Przemysław Wojcieszek, wyk. Monika Dryl, Michał Piela, Ewa Kasprzyk, Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56, bilety: 35 – 75 zł, rezerwacje: tel. 22 622 21 32, piątek (22.10), godz. 20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA