fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Pruski i Osiatyński doradzą Komorowskiemu

Jerzy Pruski zasiadał w zarządzie NBP i w Radzie Polityki Pieniężnej
Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski
Jerzy Pruski i Jerzy Osiatyński zostali wczoraj doradcami ekonomicznymi prezydenta Bronisława Komorowskiego
Pruski jest prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i od niedawna reprezentuje już Komorowskiego w Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej był prezesem PKO BP, wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego (odszedł w wyniku konfliktu z ówczesnym prezesem banku centralnego Sławomirem Skrzypkiem) oraz członkiem Rady Polityki Pieniężnej pierwszej kadencji.
Prof. Jerzy Osiatyński jest przewodniczącym rady programowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1989 – 1990 w rządzie Tadeusza Mazowieckiego był szefem Centralnego Urzędu Planowania. W rządzie Hanny Suchockiej w latach 1992 – 1993 pełnił funkcję ministra finansów.
– Jeśli doradcami prezydenta są osoby o ugruntowanej pozycji i wiedzy, to z pewnością wpływają one na jego ogólne wyobrażenia na temat gospodarki – mówi prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers, były doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zastrzega jednak, że „z reguły prezydenci dobierają doradców, a nie odwrotnie”.
Doradcami ekonomicznymi poprzedniego prezydenta Lecha Kaczyńskiego byli Ryszard Bugaj, Adam Glapiński i Andrzej Kaźmierczak. Dwaj ostatni na początku tego roku zostali powołani przez niego do Rady Polityki Pieniężnej.
Oprócz Pruskiego i Osiatyńskiego w gronie doradców Komorowskiego znaleźli się wczoraj były premier Tadeusz Mazowiecki, Henryk Wujec, Jan Lityński i prof. Roman Kuźniar – specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Podczas uroczystości prezydent podkreślił, że chciałby, aby zespół ten był w stanie sprawić, by kancelaria była miejscem debaty, krzyżowania się dróg różnych formacji politycznych, sposobów myślenia i pomysłów na Polskę.
W ubiegłym tygodniu prezydent powołał doradców do spraw samorządu. Są nimi profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski i Paweł Swianiewicz oraz Jarosław Neneman – były wiceminister finansów. Komorowski zainaugurował również wtedy działalność Forum Debaty Publicznej. Jak mówił wówczas, forum będzie zajmowało się m.in.: sprawami wsi, gospodarki, polityki zagranicznej i samorządu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA