fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pomorze wspiera firmy dotacjami unijnymi

Promocja Pomorza jako centrum handlu bursztynem w Dubaju w 2009 r.
Archiwum
Wartość umów o dofinansowanie rozwoju przedsiębiorczości z programu regionalnego przekroczyła już 600 mln zł
To blisko 100 proc. pieniędzy przewidzianych w programie regionalnym dla firm. – Musieliśmy zareagować na kryzys gospodarczy, dlatego bardzo szybko przekazaliśmy wszystkie środki na wsparcie przedsiębiorców – wyjaśnia Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Dotychczas zakończono 20 konkursów obejmujących bezpośrednie i pośrednie wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wartość dofinansowania 804 wybranych projektów wynosi 657 mln zł, co stanowi 94 proc. przeznaczonych dla firm pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Obecnie trwa nabór projektów od mikroprzedsiębiorców. To ostatni konkurs dla firm w tym roku. Jak informuje Szymański, decyzja dotycząca ogłaszania konkursów dla firm w najbliższych latach będzie uzależniona od dostępnego budżetu, który może ulec zwiększeniu w II połowie 2011 r.
Na co mogą liczyć pomorskie firmy w kolejnych latach? – W 2010 r. w ramach programu uruchomiono inicjatywę JEREMIE, która polega na wsparciu pośrednim. Zaoferujemy małym i średnim firmom produkty finansowe, takie jak pożyczki i poręczenia – informuje Szymański. Przewiduje, że z tej formy wsparcia może skorzystać nawet 12 tys. firm.
To przyszłość, a już teraz pomorscy przedsiębiorcy realizują przedsięwzięcia dotowane przez Unię Europejską. Jednym z nich jest projekt „ BioPrzyszłość – innowacyjne usługi i produkty w zakresie biotechnologii”. Realizuje go spółka Blirt z Gdańska. Blirt (BioLab Innovative Research Technologies) jest firmą badawczo-rozwojową, poszukującą innowacyjnych rozwiązań związanych z biotechnologią przemysłową oraz nanobiotechnologią, a także medycyną i farmacją. Projekt umożliwił rozbudowę innowacyjnego zaplecza przedsiębiorstwa. Dzięki niemu firma kupiła i zainstalowała najnowocześniejsze na rynku urządzenia do prowadzenia badań (m.in. DNA), które mogą zaowocować rozwiązaniami dla przemysłu. Środki unijne przeznaczono też na szkolenia z zakresu obsługi zakupionego sprzętu. Wartość projektu to 962 tys. zł, w tym 394 tys. zł dofinansowania.
Dotacje unijne pozwoliły Zakładowi Usług Inżynierskich Apeks na realizację projektu „Wprowadzenie innowacyjnej technologii oraz usługi z zakresu badań geodezyjnych” o wartości 692 tys. zł (dofinansowanie
– 336,8 tys. zł). Firma wykonuje usługi geodezyjne, kartograficzne i geoinformatyczne. Realizacja projektu umożliwiła udoskonalenie oferowanych usług m.in. z zakresu pomiarów i opracowań geodezyjnych oraz kartograficznych. Apeks wprowadził nową usługę pomiarów inwentaryzacyjnych za pomocą technologii skaningu laserowego. Projekt umożliwił m.in.: zakup skanera laserowego i oprogramowania do modelowania 3D, zakup samochodu terenowego niezbędnego do przewożenia urządzenia wraz ze stanowiskiem do skanera. Projekt objął również przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń, we współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej.
Z programu finansowana jest także promocja gospodarcza Pomorza. Promując atrakcyjność regionu zrealizowano kampanię promocyjną produktów wykonanych z bursztynu oraz regionu gdańskiego na rynku arabskim – AMBERIF – Targi Dubaj 2009. Przeprowadziły ją Międzynarodowe Targi Gdańskie. Celem projektu było przygotowanie i realizacja w 2009 r. jednej, dedykowanej na rynek arabski specjalnej kampanii reklamowej promującej region pomorski, Gdańsk oraz same Targi AMBERIF oraz AMBERMAR jako światowe centrum handlu wyrobami bursztynowymi i biżuterii z bursztynem. Projekt pochłonął 388 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowiło 255 tys. zł.
[ramka][b]Opinie: Aleksandra Kwiatkowska, wicedyrektor Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego[/b]
Województwo pomorskie wyróżnia się na tle innych województw zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym, jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych z regionalnych programów operacyjnych. Do końca września 2010 r. na Pomorzu zakontraktowano już ponad 75 proc. budżetu programu, co sprawia, że jest ono liderem wśród wszystkich regionów.
Województwo nie tylko dobrze radzi sobie z zawieraniem umów, ale także potrafi zakontraktowane środki przełożyć na płatności. Wartość wydatków z pomorskiego programu operacyjnego plasuje ten region na trzecim miejscu w kraju. Warto wspomnieć nie tylko o liczbach, ale i o innowacyjnym podejściu do wykorzystania środków unijnych. Pomorskie postawiło na inżynierię finansową, realizując dwie inicjatywy wspólnotowe: JEREMIE i JESSICA. Inicjatywy te pozwalają na udzielanie pożyczek, a także poręczeń, co spowoduje, że pieniądze unijne będą pracowały w tym województwie jeszcze przez długie lata.
Już dzisiaj wiadomo, że Pomorze tak aktywnie wykorzystujące środki ze swego programu operacyjnego, otrzyma dodatkowe środki z tzw. krajowej rezerwy wykonania. Pieniądze te będzie musiało przeznaczyć m.in. na tzw. kategorie lizbońskie, co sprawi, że liczba innowacyjnych projektów realizowanych w regionie będzie jeszcze większa. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA