fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Pentagon spalił książkę agenta wywiadu

ROL
Pracownicy Departamentu Obrony wykupili i zniszczyli cały nakład książki o Afganistanie napisanej przez byłego agenta wywiadu.
Spór między podpułkownikiem Anthonym Schafferem – byłym agentem wywiadu wojskowego DIA – a oficerami Pentagonu trwał od miesięcy.
Pracownicy Departamentu Obrony, którzy najpierw dopuścili do wydania książki „Operation Dark Heart“, w lipcu zmienili decyzję. Analitycy CIA, NSA i innych agencji wywiadowczych znaleźli w niej bowiem ponad 200 fragmentów, które – ich zdaniem – ujawniają tajne informacje. Książka podpułkownika Schaffera była już jednak wtedy wydrukowana.
Pentagon wykupił więc i zniszczył cały nakład pierwszego wydania, zanim trafił on na półki amerykańskich księgarń.
– Departament Obrony zdecydował się na wykupienie tych egzemplarzy, ponieważ zawierały one informacje, które mogły zagrozić bezpieczeństwu państwa – oświadczyła rzeczniczka Pentagonu podpułkownik April Cunningham. – Ktoś, kto w erze cyfrowej kupuje 10 tysięcy książek, by ukryć jakąś historię, zachowuje się absurdalnie – stwierdził w CNN Shaffer.
St. Martin’s Press sprzedaje już drugie wydanie „Operation Dark Heart“, które uwzględnia poprawki wojskowych cenzorów. Kazali wyrzucić z książki poszczególne słowa, zdania lub całe akapity. Na przykład z pierwszych dwóch stron 15. rozdziału książki analitycy wywiadu kazali usunąć 21 wersów.
– Jeśli spojrzy się na to, co kazali wykreślić, to jest to jakieś szaleństwo – stwierdził Shaffer. W opisie książki na stronie Amazon.com można przeczytać, że Schaffer przez lata pracował w jednostce będącej częścią tzw. ciemnej strony mocy, używającej technik operacyjnych wykraczających poza normalne ramy funkcjonowania pracowników rządu USA. Ocenzurowany egzemplarz kosztuje teoretycznie 25,99 dol., ale można go kupić za 14 dolarów. Za pojedyncze sztuki pierwszego wydania trzeba ponoć zapłacić nawet 2 tysiące dolarów.
[i] —Jacek Przybylski z Waszyngtonu[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA