fbTrack

Mieszkaniowe

Ceny domów używanych - rynek wtórny

Rzeczpospolita
Domy, jak wynika z barometru „Rz”, kosztują, średnio, o 5 – 6 proc. mniej niż przed rokiem. Czy ceny tych nieruchomości będą nadal spadać?
Opinie pośredników są zróżnicowane. Np. przykład eksperci z Ober-Haus w Trójmieście przewidują w ciągu nadchodzącego roku 5 – 10-proc. obniżkę notowań.
[b][link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/nieruchomosci/AS_tabele_domy.pdf]Zobacz ceny domów z drugiej ręki[/link][/b] Inni, wśród nich Lexpol z Katowic, WGN z Wrocławia czy Północ z Łodzi, zakładają wzrost, ale w bardzo umiarkowanym stopniu. Średnio ceny domów powinny się utrzymać w ciągu roku na poziomie zbliżonym do obecnego. Najchętniej kupowane są wolno stojące, w stanie surowym zamkniętym, wyposażone w instalacje.
Natomiast wnętrza nabywcy wolą wykończyć we własnym zakresie według swoich potrzeb, upodobań i – co najważniejsze – możliwości finansowych. Ceny domów nowych niewykończonych są często porównywalne do stawek za domy 10 – 15-letnie z rynku wtórnego, w podobnych lokalizacjach. Z reguły jednak domy używane wymagają znacznych nakładów na remont, zbliżonych do kosztów wykończenia nowych budynków. [ramka][b]Jak czytać barometr? [/b] Pośrednicy z pięciu miast (Akces, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) podają stawki za 1 mkw. dwóch 10 – 15-letnich domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.), obowiązujące obecnie oraz prognozowane za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w proc. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL