fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najdroższy kawior podzielony na kwoty

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Rosja, Turkmenia, Azerbejdżan Iran i Kaza - producenci najdroższego czarnego kawioru z jesiotra porozumieli się w sprawie kwot eksportowych
Rosja, Turkmenia, Azerbejdżan Iran i Kazachstan podpisały w sobotę umowę o kwotach eksportowych na kawior z jesiotrów z Morza Czarnego, przypisanych do każdego z tych krajów.
Do lutego 2011 r kraje sprzedadzą w sumie 3 tony najcenniejszego kawioru. Z tego Kazachstan - 1,5 tony, Iran - 800 kg, Rosja 700 kg, a Turkmenia i Azerbejdżan - nic. Porozumienie obejmuje sześć gatunków dzikiego jesiotra w tym najcenniejszą bieługę.
Legalny rynek kawioru z jesiotra na świecie szacowany jest na 100 mln dol., z czego ponad 70 proc. dotąd należało do Iranu. Czarny rynek na rybie kuleczki pięciokrotnie przewyższa legalny.
Eksport kawioru z ryb Morza Czarnego był wstrzymany, bowiem ich liczba maleje szybko od 1990 r. Od 2001 r kraje łowiące jesiotry w Morzu Kaspijskim próbowały uzgodnić kwoty połowowe i eksportowe. W 2006 r CITES (Sekretariat Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dziką Fauną i Florą, zagrożoną wyginięciem) zakazał eksportu kawioru z ryb Morza Kaspijskiego, bo eksporterzy zaniżali dane o nadmiernych połowach.
Wynik porozumienia musi jeszcze zaakceptować CITES.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA