fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fitch utrzymał rating Szczecina

Agencja Fitch Ratings potwierdził dziś międzynarodowe ratingi długoterminoweSzczecina w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "BBB+". Perspektywaratingów jest stabilna. Jednocześnie Fitch Ratings potwierdził ratingkrótkoterminowy na poziomie "F2"
daniem agencji ratingowej miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w latach 2010-2012, a wskaźnik spłaty zadłużenia i ryzyko pośrednie dotyczące sektora spółek komunalnych pozostaną umiarkowane.
Pomimo spowolnienia gospodarczego oraz obniżenia się marży operacyjnej, wyniki operacyjne Szczecina w 2009 r. były w dalszym ciągu dobre. Nadwyżka operacyjna stanowiła 14 proc.dochodów operacyjnych. Zdaniem Fitch pozytywny wpływ na wyniki budżetowe miały rosnące transfery bieżące, kontrola wydatków operacyjnych oraz dobre zarządzanie finansowe i strategiczne.
Jaki będzie ten rok? Zdaniem agencji można spodziewać się większej presji na wzrost wydatków operacyjnych w związku z rosnącym bezrobociem, niektórymi decyzjami rządu (np. dotyczącymi wzrostu wynagrodzeń nauczycieli) oraz zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Może to mieć niekorzystny wpływ na wyniki operacyjne Szczecina.
Od 2006 r. do I połowy 2010r. płynność finansowa Szczecina była wysoka. Średni roczny poziom gotówki w tym okresie wynosił 126 mln zł. Wysoka płynność pozwoliła miastu nie korzystać z kredytu w rachunku bieżącym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA