fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Więcej mieszkań, niższe ceny

ile lokali i za ile oferują deweloperzy w stołecznych dzielnicach
Fotorzepa
8164 zł – to średnia cena mkw. nowych lokali wprowadzonych do sprzedaży w Warszawie w drugim kwartale. Jest ona niższa od stawek z początku roku o ponad 650 zł. Co trzecie mieszkanie można kupić za 7 – 8 tys. zł – wynika z raportu spółki Emmerson
Także w innych miastach analitycy tej firmy odnotowują spadki średnich cen. Wyjątkiem są Katowice, gdzie w porównaniu z pierwszym kwartałem br. ceny wzrosły o 1,8 proc., do 5373 tys. zł za mkw.
We wszystkich porównywanych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź, Katowice) wzrosła liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów. – O ile w Katowicach i Łodzi wzrost oferty był minimalny (odpowiednio 0,4 i 0,6 proc.), o tyle w Poznaniu liczba nowych mieszkań się zwiększyła, zestawiając kwartał z kwartałem, aż o 24 proc. – podaje Marcin Uryga, analityk z działu badań i analiz spółki Emmerson.
[srodtytul]Przebierać w gotowych[/srodtytul]
W ofercie warszawskiego rynku pierwotnego mamy dziś 14 654 mieszkania. Jak oblicza Emmerson, znajdziemy je w 292 projektach deweloperskich. – Analizując aktywność deweloperów w poszczególnych dzielnicach, widać wyraźną dominację czterech z nich: Wilanowa (15 proc. oferty), Woli (13,9 proc.), Mokotowa i Białołęki (po 9,4 proc.). Łącznie w tych dzielnicach mamy 48 proc. całej oferty rynku pierwotnego – podaje Marcin Uryga.
Dodaje, że w drugim kwartale warszawska oferta powiększyła się o 8 proc., co dowodzi poprawy nastrojów wśród deweloperów. – W ujęciu ilościowym oferta na koniec czerwca zwiększyła się najbardziej na Woli (o 579 mieszkań), na Bemowie (305), na Bielanach (284), Wilanowie i Pradze-Południe (odpowiednio o 163 i 129 mieszkań) – liczą analitycy z Emmersona.
Z analiz wynika też, że drugi kwartał br. był trzecim kolejnym kwartałem, w którym wzrosła liczba mieszkań gotowych do odbioru. – Na koniec czerwca liczba ukończonych lokali wyniosła już 4990. To 34 proc. aktualnej oferty. Dla porównania – na koniec pierwszego kwartału br. gotowych mieszkań w Warszawie było 4521 – wylicza Uryga.
Na koniec czerwca średnia cena mkw. sięgnęła w stolicy 9002 zł, notując spadek – w zestawieniu z pierwszym kwartałem – o 145 zł za mkw., czyli o 1,6 proc.
– Średnia cena mieszkań w inwestycjach deweloperskich wprowadzonych do sprzedaży w drugim kwartale wyniosła 8164 zł za mkw. To ponad 800 zł mniej niż średnia stawka liczona dla wszystkich inwestycji oferowanych w Warszawie – wylicza Marcin Uryga. – Dla porównania – średnia cena mieszkań, które trafiały do oferty w pierwszym kwartale, kształtowała się na poziomie 8821 zł za mkw. W przedziale 7 – 8 tys. zł za mkw. mieszczą się ceny co trzeciego mieszkania oferowanego w Warszawie.
[srodtytul]Stawki w dół[/srodtytul]
5466 mieszkań jest w ofercie krakowskiego rynku pierwotnego. W tym mieście zmniejsza się jednak liczba gotowych lokali. Dziś jest ich 1563. Spadają też średnie ceny – dziś mkw. kosztuje w tym mieście 7 672 zł.
We Wrocławiu na koniec drugiego kwartału było do kupienia 4367 mieszkań deweloperskich, z czego 699 jest gotowych do odbioru. – W porównaniu z poprzednim kwartałem oferta wzrosła o niemal 13 proc. Na dwie wrocławskie dzielnice (Krzyki oraz Fabryczną) przypada aż 74,6 proc. całej oferty – podaje Marcin Uryga.
Średnia cena mkw. nowego mieszkania we Wrocławiu to 7248 zł za mkw. To o 80 zł, czyli 1,1 proc. mniej niż na koniec pierwszego kwartału. Niemal 30 proc. mieszkań można kupić za 6 – 7 tys. zł.
W Gdańsku na koniec drugiego kwartału na rynku pierwotnym było 4358 mieszkań. Do 720 można się wprowadzić zaraz po dokonaniu zakupu. Mkw. lokalu kosztuje tu średnio 6653 zł. To o 0,4 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.
W drugim kwartale w Poznaniu deweloperzy oferowali 3220 mieszkań (w porównaniu z pierwszym kwartałem odnotowano wzrost o 24 proc.), z czego gotowych było 888. Średnia cena mkw. spadła w tym mieście do 6978 zł za mkw.
– Na koniec drugiego kwartału na rynku łódzkim dostępnych było 2085 mieszkań deweloperskich, czyli o 20 lokali więcej niż przed trzema miesiącami – liczy Marcin Uryga. Ukończonych mieszkań było tu 702. Za mkw. trzeba tu średnio zapłacić 5597 zł.
[ramka]OPINIA
[b]Bolesław Drapella[/b], [i]wyszukiwarka nieruchomości Morizon.pl[/i]
– Na rynku jest sporo nowych mieszkań, które nie zostały sprzedane z powodu kryzysu.
Deweloperzy w obawie przed „zepsuciem rynku” niechętnie obniżali ceny, czasem nawet próbując na rynku pierwotnym wynajmować lokale, czego wcześniej praktycznie nie było.
Większość kupujących, rozpoczynając poszukiwanie nieruchomości, nie ma ustalonych preferencji, że mieszkanie ma być koniecznie nowe czy koniecznie używane.
Co więcej – wielu z nich nie jest nawet świadomych znaczenia podziału rynków na wtórny i pierwotny. Terminologia, tak oczywista dla branży, nie zawsze jest znana kupującym, szczególnie że przeciętny Polak kupuje mieszkanie średnio tylko raz – dwa razy w życiu.
Z analiz serwisów ogłoszeniowych wynika jednak, że kupujący są bardziej zainteresowani rynkiem wtórnym. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA