fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Uciekając od daniny, można zapłacić więcej

Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski
Codzienna kapitalizacja odsetek od oszczędności pozwala uniknąć podatku Belki. Trzeba tylko uważać, by zamiast 19 proc. nie odprowadzić dwa razy tyle
Banki od dawna oferują różne możliwości uniknięcia 19-proc. podatku od odsetek. Wykorzystują w nich wynikające z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B2C97E123EF37B38493AE42A4EFF1DE5?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] zasady zaokrąglania podatków. Z takich ofert trzeba jednak korzystać z uwagą. A to dlatego, że czasem właściciel konta nie tyle uniknie podatku, ile odda fiskusowi znacznie więcej niż 19 proc.
[srodtytul]Podatek rozlicza bank[/srodtytul]
Zgodnie z art. 30a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC20E722F11E6FF508E2BB18D9F5792E?id=346580]ustawy o PIT[/link] od uzyskanych odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Wyjątkiem są środki pieniężne związane z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Podatek pobierany jest i odprowadzany przez bank, który występuje w charakterze płatnika. Stosuje on przy tym art. 63 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych. Oznacza to, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a te wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa do pełnych złotych.
[srodtytul]Nie każdy zyska[/srodtytul]
Z art. 63 ordynacji podatkowej wynika, że jeśli z obliczeń wynika podatek w wysokości nieprzekraczającej 49 groszy, to podatnik nie płaci go w ogóle (jest on zaokrąglany do zera). Okazuje się, że dzięki temu można uniknąć dzielenia się z fiskusem odsetkami nawet od ulokowanych w banku kilkunastu tysięcy złotych.
[b]Przykład:[/b] pani Urszula założyła konto oszczędnościowe z codzienną kapitalizacją odsetek i wpłaciła na nie 14 tys. zł. Oprocentowanie wynosi 4 proc. W takiej sytuacji uniknie ona podatku Belki. Odsetki będą bowiem wynosić 1,53 zł. Zaokrąglona do pełnych złotych podstawa opodatkowania to 2 zł. Obliczony według 19-proc. stawki podatek wynosi 38 gr. Zostanie on więc zaokrąglony do zera.
Zasady obliczania podatku mogą jednak działać na niekorzyść podatnika. Wtedy nie tylko podzieli się on z fiskusem odsetkami, ale odda mu znacznie więcej niż 19 proc. zysku.
[ramka][b]Przykład:[/b]
Pan Dariusz założył konto oszczędnościowe z codzienną kapitalizacją odsetek. Jego oprocentowanie to 4 proc. Na rachunek przelał 23 tys. zł. Był bardzo zaskoczony, gdy zobaczył, że z naliczonych następnego dnia odsetek bank pobrał wysoki podatek. Okazało się, że odsetki za jeden dzień wynoszą 2,52 zł. Zaokrąglona do pełnych złotych podstawa opodatkowania to 3 zł. Obliczony według 19-proc. stawki podatek wynosi 58 gr. Pan Dariusz zapłacił jednak 1 zł (wynika to z zasad zaokrągleń). To oznacza realne opodatkowanie na poziomie 39 proc.
Pan Dariusz może łatwo całkowicie uniknąć tego podatku. Wystarczy, że założy drugie konto oszczędnościowe i przeleje na nie część pieniędzy. Dzięki temu w ciągu roku zyska ponad 300 zł. Przykłady te pokazują, że warto się zainteresować, jak opodatkowane są odsetki od oszczędności.[/ramka]
[ramka][b]Opinia: Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers[/b]
Wynikające z ordynacji podatkowej zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatków nie zawsze działają na korzyść osób mających oszczędności w banku. Może się bowiem zdarzyć, że w wyniku ich zastosowania realne opodatkowanie odsetek będzie wynosić nie 19 proc., ale nawet dwukrotnie więcej. Powinni o tym pamiętać nie tylko właściciele rachunków oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją odsetek.
W ten sposób zbyt wysoki podatek mogą bowiem płacić także posiadacze np. tygodniowych lokat odnawialnych. Warto więc od czasu do czasu sprawdzić, ile podatku pobiera bank, i porównać go z ogólną kwotą odsetek. Dotyczy to zwłaszcza osób posiadających stosunkowo niewielkie oszczędności, bo to w tych sytuacjach zasady zaokrąglania najbardziej wpływają na realną stawkę podatku. Dlatego przy mniejszych kwotach oszczędności warto rozważyć dłuższy okres lokaty, gdyż może on dać niższy podatek. [/ramka]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora:[mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA