fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

PiS zgłasza Sellina i Iłowieckiego do Krajowej Rady

Minął termin proponowania kandydatów do KRRiT. SLD do późnego wieczora szukał osoby, którą zaakceptuje PO
Tylko do północy kluby parlamentarne mogły proponować kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Spośród zgłoszonych osób Sejm wybierze dwie. Jedną wytypuje Senat (prawdopodobnie będzie to rekomendowany przez PSL prof. Stefan Pastuszka), kolejne dwie (Jana Dworaka i Krzysztofa Luf-ta) wskazał prezydent elekt Bronisław Komorowski.
Platforma zadeklarowała, że nie będzie zgłaszać nikogo do KRRiT, bo prezydent wyczerpał limit tej partii. Miejsce senackie oddała więc PSL. Pozostałe dwa sejmowe – opozycji.
– Nie sądzę, by PO poparła kandydatów PiS, niezależnie kto by to był. Jest teraz zbyt dużo zacietrzewienia między PO i PiS, zwłaszcza po wypowiedziach Joachima Brudzińskiego i Jarosława Kaczyńskiego o katastrofie smoleńskiej – twierdzi w rozmowie z „Rz” polityk PO.
Ale oficjalnie działacze tej partii mówili, że ich poparcie zależy od nazwisk, jakie wskaże PiS. I że na pewno nie dostaną go członkowie obecnej KRRiT. A takie były zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. Ale wczoraj po południu rzecznik klubu tej partii Mariusz Błaszczak ogłosił, że kandydatami do Rady będą: Jarosław Sellin (poseł Polski Plus, dawniej w PiS) i Maciej Iłowiecki (dziennikarz, związany m.in. z „Nowym Państwem”). Błaszczak podkreślał, że obaj wcześniej zasiadali w KRRiT. Czy poprze ich Platforma? – Wysoko oceniam przygotowanie formalne posła Sellina, ale nie sądzę, by PO poparła kandydatów PiS – mówił wczoraj wiceszef klubu tej partii Sławomir Rybicki. Jednak podkreślił, że decyzję podejmie klub.
Na dwa miejsca w Radzie liczy więc Lewica. Od poniedziałku zapowiadała, że zgłosi dwóch kandydatów. Jeden z nich to Witold Graboś, były senator SLD i były prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. – To pewniak, PO go ceni – mówi polityk Sojuszu.
Nazwisko drugiego nie było pewne do ostatniej chwili. Kierownictwo SLD szukało osoby akceptowalnej dla Platformy. W poniedziałek kandydatem miał być Bogusław Piwowar, członek rady nadzorczej TVP. W czwartek rano pojawiło się nazwisko Jędrzeja Wijasa (działacz SLD ze Szczecina). Ale i on nie spodobał się PO. Późnym wieczorem okazało się, że kandydatem Lewicy będzie Sławomir Rogowski (pomysłodawca festiwalu Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym). Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska z PO oceniła wieczorem obie kandydatury Lewicy jako merytoryczne. Sejm wybierze członków KRRiT na najbliższym posiedzeniu – w przyszłym tygodniu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA