fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Majątkowe roszady na kolei

PKP SA przekaże Przewozom Regionalnym majątek wart 270 mln zł. I to bez konieczności pokazywania księgowości spółce matce Grupy PKP
Zgodnie z porozumieniem rządu z marszałkami z końca 2008 roku spółka Przewozy Regionalna miała zostać przekazana samorządom wraz z niezbędnym do działania majątkiem. Tego jednak nie dostała do dzisiaj.
W zeszłym roku władze PKP SA stwierdziły, że majątek wart prawie 300 mln zł samorządowej spółce przekażą, pod warunkiem, że ta pozwoli na zrobienie due diligence, i okaże się, że nie grozi jej utrata płynności finansowej. Zarząd samorządowego przewoźnika się na to nie zgodził.
Zgodnie z ustawą przekazanie majątku samorządowemu przewoźnikowi i nie objęcie jednocześnie udziałów w spółce byto możliwe tylko do końca zeszłego roku. Majątek jednak musi zmienić właściciela. Stąd kolejna, niedawno przyjęta, zmiana ustawy o komercjalizacji PKP. — Umożliwiła przekazanie takiego majątku na drodze ustawowej, bez konieczności wykonywania due diligence w Przewozach Regionalnych, które w grudniu 2009 na taką operację się nie zgodziły — mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA. — Objęte przez PKP SA udziały w Przewozach Regionalnych odkupi Skarb Państwa i przekaże samorządom, a pieniądze uzyskane przez PKP zostaną wykorzystane do spłaty części zadłużenia historycznego — wyjaśnia Wrzosek.
Do samorządowej spółki ma zostać aportem wniesione dwadzieścia sześć nieruchomości wartych 270 milionów złotych. Tym samym samorządowa spółka Przewozy Regionalne przejmie na własność cały niezbędny majątek. Lista aportowanych nieruchomości została wspólnie uzgodniona przez obie spółki — to grunty, zaplecza techniczne, pomieszczenia administracyjne w trzynastu województwach. Wśród nich, dwa największe kompleksy to: hale naprawcze i zaplecza techniczne w Idzikowicach (województwo łódzkie) o wartości 20 mln złotych oraz we Wrocławiu o wartości 28 milionów złotych. Konieczna jest jeszcze zgoda marszałków na przejęcie nieruchomości.
PKP przekazała już wszystkim spółkom Grupy PKP nieruchomości o wartości 6 miliardów złotych. W tym roku przekaże wart kolejne 700 mln złotych. Poza aportem do Przewozów Regionalnych, wniesie nieruchomości innymi do PKP Cargo, PKP Energetyka, Telekomunikacja Kolejowa i Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury. Łącznie w 2010 roku PKP S. A. wniesie do Spółek nieruchomości o wartości około 700 milionów złotych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA