fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

PZU: pakiet lojalnościowy dla akcjonariuszy

Gdy członkowi programu zacznie cieknąć kran, popsuje się ogrzewanie lub spalą korki, PZU wezwie dla niego specjalistę
Fotorzepa, Wojciech Nieśpiałowski Wojciech Nieśpiałowski
Ubezpieczyciel proponuje przez rok m.in. darmową pomoc fachowców
Osoby, które przez rok przetrzymają akcje PZU, będą mogły w zamian korzystać przez rok m.in. z pomocy hydraulików, elektryków i szklarzy. Główną zaletą programu Klub Lojalnościowy PZU Pomoc przygotowanego przez ubezpieczyciela jest bowiem bezpłatny pakiet home assistance. W imieniu akcjonariuszy PZU opłaci fiskusowi należny od tego pakietu podatek. To ważna informacja dla ponad 100 tys. osób, które kupiły akcje w ofercie i nadal je mają.
Choć giełdowy debiut PZU odbył się 12 maja, dopiero wczoraj spółka opublikowała szczegóły programu lojalnościowego. Opóźnienie wynika z takiego opracowania programu, by akcjonariusze nie musieli od niego naliczać i płacić podatku. – Zajęło nam to sporo czasu, ale znaleźliśmy rozwiązanie, dzięki któremu akcjonariusze nie będą ponosili żadnych kosztów. PZU rozliczy i zapłaci podatek należny od tego pakietu, czyli 19 zł – mówi „Rz” Rafał Grodzicki, wiceprezes PZU Życie i pełnomocnik zarządu PZU ds. oferty publicznej. Dodaje, że koszt dla spółki będzie nieco wyższy, bo od tych 19 zł jako korzyści dla akcjonariuszy też będzie musiała zapłacić podatek. – Członkowi klubu pozostanie jedynie dopisanie w rocznym PIT dochodu i kwoty odprowadzonego już podatku – mówi Grodzicki.
Pakiet będzie wart w sumie 100 zł i obowiązywać przez jeden rok. To niewiele, biorąc pod uwagę, że większość indywidualnych inwestorów ulokowało w akcje PZU ok. 9 tys. zł i musi na rok zamrozić kapitał.
Gdy członkowi programu zacznie cieknąć kran, popsuje się ogrzewanie lub spalą korki, PZU wezwie dla niego specjalistę, zapłaci za jego dojazd, wykonanie napraw i niezbędne materiały, ale do kwoty 500 zł na jedno zdarzenie. Roczny limit na takie usługi wyniesie 2 tys. zł. W razie poważniejszych problemów, np. pożaru domu, PZU może opłacić np. mieszkanie zastępcze. Podobny pakiet dla innych klientów PZU planuje wdrożyć w sierpniu. Jego cena będzie wyższa niż wartość pakietu dla akcjonariuszy. Klub Lojalnościowy PZU Pomoc obejmuje też bezpłatne usługi concierge, czyli rezerwację w imieniu klienta biletów, noclegów w hotelach, wynajmu samochodów, a także rabaty na usługi w innych firmach.
Program dla akcjonariuszy ruszy 7 maja 2011 r. (wtedy minie rok od zapisania akcji PZU z oferty publicznej na rachunkach drobnych graczy). Chętni dostaną trzy miesiące na zgłoszenie swojego udziału, a aktywacja karty musi nastąpić do końca października. I właśnie od chwili aktywacji będzie liczony rok działania usług. Ile osób z niego skorzysta – nie wiadomo.
– Jestem sceptyczny co do skuteczności takich programów – mówi „Rz” Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao. – Według naszych szacunków blisko połowa inwestorów indywidualnych akcje PZU już sprzedała. Dla tych, którzy nadal je trzymają, program lojalnościowy będzie miłym dodatkiem, ale na pewno nie decydującym o perspektywie inwestycji – dodaje. Sceptyczni są też inni ubezpieczyciele. – Jeśli mimo spadających udziałów w rynku ktoś zatrzyma akcje PZU, to raczej dla dywidendy, choć tak dużych zysków jak w zeszłym roku PZU pewnie nigdy mieć nie będzie – mówi jeden z konkurentów PZU.
[ramka]
[srodtytul]Korzyści dla inwestorów[/srodtytul]
PZU nie jest pierwszą spółką wprowadzającą bonusy dla akcjonariuszy.
[b]Travelplanet.pl[/b]
[li]Firma oferowała do 2,5 proc. zniżki na zakup wycieczek lub noclegów.[/li]
[b]Gino Rossi[/b]
[li]Przy zakupie akcji za ponad 10 tys. zł inwestor dostawał 6-proc. rabat w sklepach sieci, a za zainwestowanie 100 tys. zł – 12-proc. Najwięksi inwestorzy mogli liczyć na 20 proc. zniżki.[/li]
[b]Bankier.pl[/b]
[li]Osobom, które kupiły akcje za minimum 5 tys. zł, dał bezpłatny dostęp do usługi Bankier SMS.[/li]
[b]Tauron[/b]
[li]Za przetrzymanie akcji przez rok spółka udzieli od 5 – 15 proc. zniżki na zakup prądu. [/li] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA