fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Umowa o praktyki to nie angaż

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Czy z osobą, która odbywała praktyki absolwenckie lub staż, wolno następnie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny?
[b]Odpowiada Adam Kraszewski, aplikant radcowski w kancelarii GESSEL:[/b]Zawarcie umowy o pracę na okres próbny pozwala na dokonanie oceny przydatności pracownika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przed zawarciem umowy o pracę na okres próbny kandydat na pracownika odbył praktyki lub staż.Zgodnie z art. 25 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] umowa o pracę może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny nieprzekraczający trzech miesięcy. Powszechnie przyjmuje się, że umowa o pracę na okres próbny może być zawarta tylko jeden raz. Nie dotyczy to jednak możliwości wcześniejszego przygotowania przyszłego pracownika do wykonywania pracy poprzez praktyki lub staż.W polskim systemie prawnym zarówno pojęcie praktyk, jak i stażu zostało w sposób jednoznaczny zdefiniowane i poddane szczególnym rygorom prawnym. Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie ab...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA