Ekologia

Awantura o klimat: porażka szczytu w Kopenhadze

Do stolicy Danii przyjechali w grudniu przedstawiciele 190 państw świata. Mieli wypracować porozumienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wszystko po to, by zahamować zmiany klimatyczne.
Od początku szczyt nie miał dobrej prasy. Jeszcze zanim się zaczął, wybuchła tzw. klimatgate. Chodziło o ujawnienie e-maili wskazujących, że naukowcy celowo manipulują wynikami badań, by utrzymać twierdzenie, iż to działalność człowieka jest przyczyną ocieplania się klimatu. W czasie samej konferencji doszło natomiast do przerwania obrad, a organizacje pozarządowe przez godzinę protestowały pod salą plenarną. Spór dotyczył małych państw Pacyfiku, dla których ocieplenie klimatu oznacza zniknięcie z mapy świata.
Oliwy do ognia dolała brytyjska gazeta „Guardian”. Opublikowała dokument, który wywołał skandal. ONZ chciało rzekomo zmusić państwa rozwijające się do wyrażenia zgody na konkretne obniżki emisji i inne posunięcia, których nie przewidziano w pierwotnym porozumieniu. – Porozumienie nie spełnia naszych oczekiwań – powiedział José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Nie nakłada bowiem na państwa żadnych limitów emisji gazów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL