Telewizja

Wspaniały pojedynek: Streep kontra Hoffman

Rzeczpospolita
Nagrodzony Oscarem za scenariusz „Wpływu księżyca” John Patrick Shanley jest przede wszystkim dramaturgiem. Jego największym sukcesem w tej dziedzinie była kameralna „Wątpliwość” z 2003 r.
Wyjątkowo dobre przyjęcie tego dramatu sprawiło, że Shanley zdecydował się samodzielnie na jego ekranizację. Ale materię teatru rzadko udaje się tak przenieść na filmowy ekran, by zatrzeć sceniczne proweniencje.
Tak stało się i w tym przypadku, mimo zatrudnienia markowego operatora Rogera Deakinsa. Ten zrezygnował z wszelkich prób widowiskowości, skupiając się na licznych dużych zbliżeniach uwypuklających dyskursy bohaterów i podkreślających wspaniałe aktorstwo zwłaszcza Meryl Streep i Philipa Seymoura Hoffmana. Wytarty komplement: „dali koncert gry aktorskiej”, tu ma pełne uzasadnienie. Rok 1964 r., katolicką szkołą na nowojorskim Bronksie rządzi żelazną ręką apodyktyczna siostra Aloysius (Streep). Jej całkowitym przeciwieństwem jest jej zwierzchnik, proboszcz miejscowej parafii, ojciec Flynn (Hoffman). Od pierwszych scen wyczuwa się narastające między tą parą napięcie. Ale stroną atakującą jest zakonnica.
[i]Niedziela | Wątpliwość | 20.10 | hbo | Dramat psychologiczny. USA 2008[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL