Banki

Portugalczycy liczą na więcej

Banco Espírito Santo de Investimento od 2010 r. zacznie udzielać firmom pożyczek
Przedstawiciele instytucji zapowiadają nie tylko rozwój nowych usług, ale i zwiększenie aktywności na warszawskiej giełdzie, na której do tej pory nie odnieśli sukcesu.
BESI rozpoczął działalność brokerską na polskiej giełdzie w lipcu 2008 r. – Skupiamy się na obsłudze polskich i zagranicznych instytucji finansowych – mówi „Rz” Rodrigo Carvalho, wiceszef Espírito Santo Investment w Polsce i wiceszef grupy BESI w Polsce. Do tej pory udział tej firmy w obrotach był bardzo niewielki – w listopadzie wyniósł 0,71 proc.  W całym 2008 r. (broker działał przez kilka miesięcy) udział Portugalczyków w obrotach na GPW wyniósł 0,06 proc. [wyimek]0,7 proc. wynosił tylko w listopadzie udział BESI w obrotach na GPW[/wyimek]
– Kryzys spowodował opóźnienia w rozwoju biznesu w Polsce, ale teraz chcemy zwiększyć swój udział w obrotach na warszawskiej giełdzie – dodaje Rodrigo Carvalho. Ma się do tego m.in. przyczynić wzmocnienie zespołu. Dom maklerski w ostatnich dniach pozyskał trzech doświadczonych maklerów, którzy poprzednio pracowali w DM BZ WBK (Sebastian Kosakowski, Artur Zaremba i Wojciech Jóźwik). Wzmocniony ma zostać też dział analiz. – Jesteśmy w trakcie rozmów z uznawanymi na rynku polskim analitykami i na początku roku powinniśmy zaprezentować naszego nowego szefa działu analiz – mówi Carvalho. Jak podkreśla, dzięki wzmocnieniu zespołu w ciągu roku – dwóch lat kierowany przez niego broker zamierza osiągnąć 4 – 6 -proc. udział w obrotach na warszawskiej giełdzie. W 2010 r. Espírito Santo Investment planuje większą aktywność na rynkach kapitałowych, włącznie ze wsparciem przy debiutach spółek. Nowy rok przyniesie też rozwój usług bankowych. – na początku 2010 r. bank rozpocznie działalność w na rynku długu oraz bankowości korporacyjnej – zapowiada Carvalho. Instytucja zacznie udzielać kredytów polskim firmom. Do tej pory jej działalność bankowa sprowadzała się do współfinansowania dużych projektów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL