Nowe technologie

E-papierowa rewolucja

Czytnik eClicto właśnie wchodzi do sprzedaży. Na początek księgarnia oferuje 800 książek (fot. kolporter)
Rzeczpospolita
Dziś rusza system eClicto łączący internetową księgarnię z czytnikiem elektronicznych książek
Stworzony przez Kolporter Info system jest pierwszym na naszym rynku rozwiązaniem umożliwiającym prosty zakup książek w formie elektronicznej i przenoszenie ich na niewielki czytnik. Na wzór amerykańskich Amazon oraz Barnes & Noble, jeden z największych polskich dystrybutorów prasy i książek przygotował urządzenie wykorzystujące technologię E Ink, oferujące komfort czytania zbliżony do zadrukowanego papieru. Książki można kupować w internetowej księgarni za pomocą specjalnego programu.
Od dziś dostępne jest urządzenie kosztujące 899 złotych. – W krótkim czasie pojawi się opcja zakupu na raty – mówił na wczorajszej konferencji prasowej Tomasz Ziąbka, wiceprezes Kolportera Info SA. Same książki będą mniej więcej o połowę tańsze niż drukowane odpowiedniki. Jak mówił w rozmowie z „Rz” Paweł Horbaczewski z firmy Arta Tech sprzedający czytnik Onyx Boox 60, e-książki mogłyby być jeszcze tańsze, gdyby nie obciążenie VAT w wysokości 22 proc., podczas gdy te same pozycje na papierze są obciążone stawką zerową. Czytnik eClicto będzie musiał konkurować na rynku z dostępnymi od dłuższego czasu urządzeniami iRex, Hanlin czy Onyx. Sporą popularnością cieszą się w Polsce sprowadzane indywidualnie czytniki Sony.
Nowe urządzenie należy do najtańszych na rynku – Onyx Boox 60 jest wprawdzie wyposażony w dotykowy ekran i bezprzewodową sieć WiFI, ale kosztuje 1499 zł, a czytniki Sony można kupić na Allegro za ok. 1000 zł. [srodtytul]Biblioteka w kieszeni[/srodtytul] Centralnym elementem systemu jest oprogramowanie Manager eClicto umożliwiające zakup książek i przesłanie ich do czytnika. Zakupione tytuły są zabezpieczone przed niedozwolonym użyciem. W praktyce oznacza to, że książki można czytać tylko w jednym urządzeniu eClicto. Nie można ich pożyczyć ani sprzedać nikomu innemu. Od zakupu pozycji w sklepie internetowym do jej otwarcia w czytniku mija zaledwie kilka minut. – Oprogramowanie Manager eClicto działa tylko z systemami Windows – przyznaje Andrzej Szydło, pełnomocnik zarządu Kolportera Info ds. technologii informatycznej. – Nie mamy w planach wprowadzenia wersji dla systemów Mac OS X czy Linuksa. Urządzenie obsługuje format elektronicznych książek EPUB, a także PDF, TXT i HTML. W pamięci zmieści się kilkaset książek. Inne (np. z Internetu) można umieścić na karcie pamięci i przenieść na czytnik. W pamięci urządzenia od razu ma się znajdować 100 książek. Pod adresem www.eclicto.pl jest zaś 800 płatnych tytułów. Umowy na taką formę dystrybucji podpisało ok. 40 wydawców. [srodtytul]Kiedy e-gazety[/srodtytul] Jeżeli pilotażowy projekt się powiedzie, w przyszłym roku prawdopodobnie pojawią się nowe, lepiej wyposażone wersje czytników. – Mamy przygotowanych wiele prototypów – z większym ekranem czy bezprzewodową łącznością z Internetem. Ale takie rozwiązania podnoszą cenę – mówi „Rz” Leszek Gołuchowski, koordynator projektu eClicto. – Jeżeli w przyszłym roku wprowadzimy na rynek takie urządzenie, ale z większym ekranem i łącznością przez sieć komórkową, to będzie to równoznaczne z wprowadzeniem do oferty gazet – zapowiada Tomasz Ziąbka.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL