Euro 2012

Zagłuszony prezydent Wiktor Juszczenko

Modernizację stadionu w Charkowie w części sfinansował właściciel miejscowego klubu Metalist
W sobotę podczas otwarcia stadionu wystąpienie prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki zagłuszyła publiczność skandująca nazwisko Ołeksandra Jarosławskiego, właściciela klubu Metalist i miejscowego przedsiębiorcy.
Rząd Julii Tymoszenko przeznaczył na modernizację areny, która ma spełniać wymogi UEFA, 250 mln hrywien (ponad 30 mln dolarów), a 100 mln hrywien dołożył Jarosławski. Przedstawiciel UEFA Martin Kallen był zaskoczony postępami w przygotowaniach miasta rezerwowego na wschodzie Ukrainy. Rekonstrukcją obiektu, budowanego jeszcze w latach 20. ub.wieku, zajęli się charkowscy specjaliści. W latach 80. dobudowano południową trybunę. Dwa lata temu zdemontowano i zbudowano na nowo trybunę wschodnią. Mieszkańcy 1,7-milionowego Charkowa są przekonani, że UEFA przyzna im prawo organizacji mistrzostw. – Odmowa byłaby bezpodstawna – mówi „Rz” Polina Mirer, szefowa portalu Mediaport. Twierdzi, że postęp w przygotowaniach to zasługa Jarosławskiego koordynującego prace zgodnie z zaleceniem miejskich władz.
Jarosławski oprócz inwestycji w modernizację stadionu wyłożył również pieniądze na budowę okolicznych parkingów i dróg dojazdowych. Na budowę drugiego terminalu charkowskiego lotniska biznesmen przeznaczył 64 miliony euro. – Spółki Jarosławskiego najpierw wykładały pieniądze na inwestycje, a później czekały na zwrot kosztów z miejskiego budżetu. Dlatego prace przygotowawcze nie były wstrzymywane mimo kryzysu i deficytu budżetowego – dodaje Mirer. Jarosławski, pytany przez „Rz”, co myśli o doniesieniach w Polsce, że Charków może nie być wyznaczony do organizacji mistrzostw, a impreza zostanie zorganizowana w sześciu polskich miastach, odpowiedział: – W Polsce jest informacja, na Ukrainie – stadiony. Stadion Metalist ma bardzo dobre położenie: znajduje się tuż obok stacji metra i dworca autobusowego. Po Donbas-Arenie w Doniecku Rinata Achmetowa Metalist to drugi stadion na Ukrainie oddany do użytku przed mistrzostwami Europy w 2012 roku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL