Banki

Banki zrzucają rządowe kajdanki

AFP
Banki chcą się pozbyć rządowej kontroli i dlatego będą spłacać otrzymane od państwa wsparcie finansowe
Bank of America zwróci 45 mld dolarów pomocy rządowej. Analitycy spodziewają się, że także inne duże banki, jak Citigroup, który dostał 45 mld dolarów, oraz Wells Fargo (25 mld dol. pomocy), będą chciały postąpić podobnie. Taką gotowość w sierpniu deklarował nowo wybrany szef American International Group Robert Benmosche. Kierowana przez niego firma otrzymała gigantyczną pomoc, szacowaną nawet na 180 mld dolarów, a zwrot długu ma być możliwy dzięki wyprzedaży aktywów.
[srodtytul]Bez spłaty nie będzie prezesa[/srodtytul] Bank of America na spłatę zobowiązań wobec państwa przeznaczy 26,2 mld dolarów wolnych środków oraz 18,8 mld dolarów ze sprzedaży papierów wartościowych. Pozwoli to uwolnić się spod restrykcji, m.in. dotyczących wysokości wynagrodzeń menedżerów. Taka decyzja pomoże w znalezieniu nowego prezesa. Obecny szef BoA Kenneth Lewis zapowiedział we wrześniu, że pod koniec roku odchodzi ze stanowiska. Od tego czasu amerykańska instytucja ma kłopoty ze znalezieniem jego następcy.
BoA otrzymał pomoc w ramach programu TARP (The Troubled Asset Relief Program) w dwóch transzach, po raz pierwszy 25 mld dolarów w październiku 2008 r., a następnie w styczniu tego roku otrzymał dodatkowe 20 mld dolarów na pomoc w przejęciu Merrill Lynch. Niedawno amerykański bank centralny Fed poprosił dziewięć banków, w tym BoA, o przedstawienie planu dotyczącego spłaty otrzymanej pomocy. Amerykańskie państwo na program ratowania banków wyłożyło gigantyczną kwotę 700 mld dol. Do października już 42 banki, które otrzymały od państwa pomoc, spłaciły ponad 70 mld dolarów otrzymanych środków. W tej grupie są Goldman Sachs, J. P. Morgan Chase & Co oraz Morgan Stanley. [srodtytul]W Europie też nie chcą zakazów[/srodtytul] Europejskie banki także chcą się pozbyć się rządowych kajdanek i narzuconych przez Komisję Europejską zaleceń. Unia bankom, które sięgnęły do państwowej kasy, zabrania przejmowania innych instytucji finansowych, nakazuje rewizję polityki płacowej czy też zaleca sprzedaż części aktywów. Dlatego też francuskie Societe Generale spłaciło już 3,4 mld euro rządowej pomocy. Chcą to zrobić także BNP Paribas (bank planuje emisję akcji) i Credit Agricole. Połowę z 10 mld euro państwowego wsparcia zamierza oddać holenderska grupa ING. W tym celu przygotowuje emisję akcji z prawem poboru. Na podobne rozwiązanie zdecydował się grecki Alpha Bank, który szykuje emisję akcji wartą prawie 1 mld euro po to, żeby oddać greckiemu rządowi 940 mln euro. Do szybkiego zwrotu państwowych pieniędzy zachęca bankierów Neelie Kroes, komisarz Unii Europejskiej. – Interwencja i pomoc rządów były bardzo pomocne, ale moim zdaniem z założenia muszą być one czasowe. To nie może być strukturalne i docelowe rozwiązanie. Jeśli bank jest w stanie zwrócić otrzymane środki, to powinien to zrobić – mówi Sergio Ermotti, członek zarządu włoskiego UniCredit odpowiedzialny za bankowość korporacyjną i inwestycyjną.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL