Biznes

Ugoda kolejowa na włosku

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Do ostatniej chwili Przewozy Regionalne negocjowały z wierzycielami z grupy PKP spłatę zobowiązań
Zgodnie z ugodą restrukturyzacyjną do wczoraj Przewozy Regionalne musiały zapłacić 75 mln zł spółkom PKP PLK, PKP Cargo i PKP SA oraz na bieżąco regulować swoje zobowiązania wobec spółek z grupy PKP. Te na dziś wynoszą ponad 340 mln zł. Pieniądze na spłatę kwoty głównej przekazało, zgodnie z porozumieniem zawartym z marszałkami — Ministerstwo Infrastruktury.
Dotacja przyznana spółce przez rząd na spłatę historycznych długów wynosi 2,16 mld zł. Odziedziczone przez marszałków zobowiązania są jednak o 47,5 mln zł wyższe. — Cała kwota główna została spłacona, ugoda nie została zerwana — mówi Piotr Olszewski, rzecznik Przewozów Regionalnych. Szczegółów nie chce zdradzać. Różnica pomiędzy dotacją a zobowiązaniami wynika z tego, że Przewozy Regionalne odziedziczyły kolejne 75 mln zł długu z tytułu, odsetek od kredytów.
Zgodnie z ugodą, jeżeli Przewozy Regionalne będą zalegać jakiekolwiek pieniądze z tytułu bieżących zobowiązań spółki z grupy PKP, te będą mogły zażądać natychmiastowej spłaty kwoty 1,7 mld zł. A tego przewoźnik by nie udźwignął. Porozumienie z PKP InterCity zostało zawarte w piątek. Z PKP Cargo i PKP PLK – wczoraj. – Wciąż nie ma porozumienia co do spłaty zobowiązań wobec spółki PKP Energetyka — mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA. Jak wyjaśnia, umowa z pozostałymi spółkami przewiduje, że część zobowiązań PKP Przewozy Regionalne zapłacą od razu — reszta zostanie rozłożona na raty. Ostatnia ma być spłacona do połowy 2010 roku. To jednak nie oznacza jeszcze że kolejowa ugoda nie zostanie zerwana. Ostatnie zdanie w tej sprawie należy do szefa resortu infrastruktury. – Minister infrastruktury skieruje do wszystkich wierzycieli spółki Przewozy Regionalne pisma o udzielenie informacji co do wykonania warunków ugody. Dopiero po zakończeniu tego postępowania minister infrastruktury podejmie decyzję w sprawie ugody — mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu infra- struktury. Strata spółki Przewozy Regionalne za cały rok ma wynieść ok. 280 mln zł, przychód – 1,7 mld zł. W związku z kłopotami finansowymi zarząd spółki bada możliwość ogłoszenia upadłości.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL