fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Szwajcarzy nie chcą minaretów

Niezadowoleni z wyniku referendum chcą przekazać sprawę Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka w Strasbourgu
AFP
Ponad 57 proc. Szwajcarów poparło w referendum zakaz budowy minaretów - wynika z ostatecznych rezultatów głosowania
Tylko cztery kantony na 26 odrzuciły propozycję prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej, z której inicjatywy odbyło się referendum.
Wynik głosowania doprowadzi do zmiany artykułu 72. konstytucji, regulującego stosunki państwo-Kościoły.
Według komentatorów poparcie zakazu w referendum jest całkowitym zaskoczeniem, ponieważ ostatni sondaż przedwyborczy wskazywał na 53-procentową wygraną przeciwników zakazu.
[wyimek]Islam jest drugą największą religią Szwajcarii po chrześcijaństwie. Wyznaje ją ponad 4 procent ludności[/wyimek]
Partia Ludowa przekonywała, że minarety nie mają charakteru religijnego, lecz stanowią "wyraźny symbol polityczno-religijnych roszczeń do władzy, co stawia pod znakiem zapytania podstawowe prawa".
[srodtytul]Nie koniec walki[/srodtytul]
Sprawą zainteresowało się Amnesty International. Według organizacji całkowity zakaz budowy minaretów łamie prawa muzułmanów do uzewnętrzniania swojej religii.
- Wynik referendum jest wielkim zaskoczeniem i wielkim rozczarowaniem. To, że Szwajcaria, kraj o długiej tradycji tolerancji religijnej i udzielania schronienia prześladowanym, przejęła tak groteskowo dyskryminacyjną propozycję, jest dla nas szokujące - zaznaczył David Diaz-Jogeix, wicedyrektor programu ds. Europy i Azji Centralnej w Amnesty International.
Szwajcarscy Zieloni oświadczyli, że rozważają przekazanie sprawy Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka w Strasbourgu ze względu na naruszenie wolności religijnej gwarantowanej przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.
[srodtytul]Modlić się mogą[/srodtytul]
Szwajcarski rząd oświadczył, że uszanuje decyzję obywateli. Zapewnił jednocześnie, że "muzułmanie w Szwajcarii mogą praktykować swoją wiarę sami lub wspólnie z innymi zgodnie ze swoimi przekonaniami, jak to było do tej pory".
Minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf oceniła, że wynik referendum odzwierciedla strach przed islamskim fundamentalizmem, ale sam zakaz nie jest sposobem "przeciwdziałania tendencjom ekstremistycznym".
Z zadowoleniem decyzję o zakazie wznoszenia minaretów przyjęła natomiast wiceprzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. W wydanym oświadczeniu napisała, że Szwajcarzy "zadali kłam sondażom", które wskazywały na wygraną przeciwników zakazu.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA