fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Będą dodatkowe szczepionki na grypę

Minister zdrowia Ewa Kopacz
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Szybki wzrost zachorowań. Rząd skieruje na rynek swoje rezerwy leków
Od września na grypę zachorowało w Polsce 107 tys. ludzi. Rok temu o tej porze było ich 24 tys. – Za ten wzrost odpowiedzialny jest wirus A/H1N1 – przyznała wczoraj minister zdrowia Ewa Kopacz po posiedzeniu komitetu pandemicznego.
[srodtytul]Rząd kupi leki [/srodtytul] Członkowie komitetu jak ognia unikali jednak określenia „epidemia”. – Jeśli chodzi o słowo na „e”, to samo jego użycie wywołuje nadmierną reakcję. Mówmy więc o wzroście zachorowań – proponował prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii (dzień wcześniej sam w rozmowie z „Rz” oświadczył, że mamy już w Polsce epidemię).
Mimo to komitet bardzo zdecydowanie zareagował na rosnącą gwałtownie liczbę infekcji. Planuje przekazać do aptek część rządowego zapasu antywirusowego preparatu Tamiflu (ok. 80 tys. dawek). Kolejne kilkadziesiąt tysięcy chce sprowadzić z zagranicy. – Lek powinien przepisywać lekarz. Szacujemy, że może go potrzebować co dziesiąty chory – mówił prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych. Zdecydowanej większości chorych wystarczą standardowe leki objawowe podawane przy przeziębieniu. Minister zdrowia, powołując się na WHO, przypominała, że u 80 proc. chorych na świńską grypę ma ona łagodny przebieg. – W tej chwili w całej Polsce na oddziałach intensywnej opieki medycznej przebywa dziesięć osób, u których lekarze podejrzewają A/H1N1 – mówiła Kopacz. Wczoraj zmarły dwie kolejne osoby: 24-latka z Żywca oraz 52-latka z Gdańska. Tym samym liczba możliwych ofiar świńskiej grypy wzrosła do czterech. – To bardzo przykre dla lekarza. Ale porównywalne żniwo zbiera też grypa sezonowa – tłumaczyła minister zdrowia. [srodtytul]Bezużyteczne testy[/srodtytul] W szpitalach jest przynajmniej kilku chorych, którzy są w grupie tzw. wyższego ryzyka zachorowań. Na Podkarpaciu to dwoje funkcjonariuszy służb granicznych. Ich stan jest dobry. W gorszym znajduje się 31-letni lekarz, który trafił do szpitala w Kępnie. – Ma wysoką gorączkę, zapalenie płuc, jego stan jest ciężki – mówi Andrzej Jackowski, dyrektor placówki. Ministerstwo nie zdecydowało się kupić szczepionki na świńską grypę, ale dokupi 270 tys. dawek szczepionek na sezonową. – Dają odporność także na nowego wirusa – mówiła Kopacz. Naukowcy wydali też nowe zalecenia dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia. M.in., że nie trzeba już potwierdzać rodzaju wirusa, który spowodował grypę, nawet jeśli podejrzewa się A/H1N1. Nie będą już stosowane testy paskowe wykrywające grypę. – Okazały się nieużyteczne – mówi prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych. [ramka][srodtytul]Prezydent na badaniach[/srodtytul] Przeziębiony Lech Kaczyński został wczoraj na noc na badaniach w warszawskim szpitalu przy ul. Szaserów. – Z powodu infekcji, zgodnie z zaleceniem, wszystkie wydarzenia z udziałem pana prezydenta do końca tygodnia zostaną odwołane – powiedział prezydencki minister Paweł Wypych. Jutro Lech Kaczyński miał się udać na nieformalny szczyt UE. Wojciech Lubiński, rzecznik szpitala przy ul. Szaserów, uspokajał, że chodzi o łagodne przeziębienie. – Badania wykonujemy przy okazji, bo robimy je co roku – tłumaczył w TVN 24. Lech Kaczyński najpewniej dziś opuści szpital.Prezydent przeziębił się podczas uroczystości 11 listopada. [i]—dok[/i][/ramka] [ramka]Komentarz wideo Michała Szułdrzyńskiego na [b][link=tv.rp.pl]tv.rp.pl[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA