fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Słabsze wyniki Telekomunikacji Polskiej zraziły giełdowych inwestorów

Zysk netto niższy o prawie połowę, a przychody o 10,6 proc. – to bilans III kwartału telekomunikacyjnego lidera. Nic dziwnego, że kurs akcji TP spadł wczoraj o 5,43 proc.
Rzeczpospolita
Wyniki TP SA rozczarowały. Spółka tłumaczy je odgórnym obniżeniem stawek w rozliczeniach między operatorami
W III kwartale tego roku skonsolidowane przychody TP wyniosły 4,06 mld zł, o 10,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się 9-proc. spadku.
Wynik operacyjny grupy był zbieżny z szacunkami specjalistów, ale wysokość jej zysku netto rozczarowała. Specjaliści przewidywali, że przekroczy on 350 mln zł, a wyniósł 327 mln zł. Puchalski wskazywał, że wyniki grupy są słabe, mimo że w III kwartale praktycznie nie ponosiła kosztów inwestycyjnych. Jego zdaniem nakłady grupy TP wyniosły 296 mln zł. Michał Marczak, analityk DI BRE Banku, domyśla się, że spółka wstrzymała wydatki na czas negocjacji z UKE. TP zapowiedziała wyższe inwestycje w IV kwartale, a pogorszenie wyników tłumaczyła spadkami w całej branży. Według niej w III kwartale wartościowo rynek usług telekomunikacyjnych skurczył się o 5,8 proc., w tym komórkowy – m.in. za sprawą obniżek stawek w rozliczeniach między operatorami narzuconych przez regulatora – o 8,2 proc.
Koncern zapowiedział, że założenia strategii oraz szczegóły programu optymalizacji kosztowej na lata 2010 – 2011 przekaże dopiero w przyszłym roku. Nie przedstawił też żadnych szacunków dotyczących dywidendy za ten rok. – Chcemy przedstawić rynkowi kompleksowy plan uwzględniający już decyzję rady nadzorczej m.in. w sprawie dystrybucji zysków – mówił wczoraj Maciej Witucki, prezes TP. Przychody PTK Centertel, operatora sieci Orange, spadły mocniej – o blisko 13 proc., do 1,91 mld zł. – Nie należy spodziewać się odwrócenia spadkowego trendu przychodów wcześniej niż w połowie 2010 roku – mówił Witucki. W III kwartale po raz pierwszy w historii spadły też przychody TP ze sprzedaży usług szybkiego dostępu do Internetu. – Ten rynek wyhamował. Odczuliśmy to nie tylko my, ale i operatorzy alternatywni oraz kablowi. Porozumienie z UKE sprawi jednak, że znowu będziemy mogli konkurować cenowo – zapowiedział Witucki. Pierwszych obniżek cen Neostrady można spodziewać się w II kwartale przyszłego roku. Ze stacjonarnych usług dostępowych TP na koniec września korzystało 2,278 mln użytkowników, tylko o 10 tys. więcej niż w czerwcu. Liczba klientów Neostrady skurczyła się o 15 tys., ale wyrównała to sprzedaż usług w sieci Orange. Kurs akcji TP spadł wczoraj o 5,43 proc., do 17,78 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA