fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Dobra karta do bankomatów za granicą

Jaka karta będzie najlepsza dla studenta za granicą?
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Córka wyjeżdża na stypendium do Francji. Będę ją tam częściowo utrzymywał. Chcę ją wyposażyć w kartę do konta, której będzie używała przede wszystkim do pobierania pieniędzy z bankomatu. W którym banku opłaca się otworzyć takie konto?
Na koszt korzystania z karty za granicą wpływa wysokość prowizji za podjęcie pieniędzy z zagranicznego bankomatu, ale też sposób, w jaki bank przeliczy wypłatę z lokalnej waluty (w tym przypadku z euro) na złote. Najkorzystniej jest, gdy przeliczenia są wykonywane po kursach Visy lub MasterCardu.
Takie zasady obowiązują np. w Polbanku, a także w Pekao SA dla karty Maestro. Ciekawsza jest oferta Polbanku, który za każdą wypłatę pobiera 10 zł. W Pekao obowiązuje mniej korzystna prowizja, wyrażona jako procent podjętej kwoty. Bank pozwala bez prowizji korzystać z urządzeń należących do banków z grupy UniCredit, tyle że akurat we Francji ich nie ma. Jeśli córka będzie bardzo często wypłacała za granicą drobne sumy, lepiej wybrać rachunek bez prowizji za korzystanie z zagranicznego bankomatu i z przeliczeniami według kursów bankowych. Takie konta za darmo prowadzą Deutsche Bank i mBank. Trzecia możliwość to wyposażenie córki w kartę do konta walutowego. Jego zasilanie będzie bardziej kłopotliwe. Jeśli czytelnik będzie przelewał pieniądze z konta w złotych, da zarobić bankowi na przelicznikach walutowych. By zaoszczędzić, musi kupować euro w kantorze i wpłacać na rachunek córki w bankowym okienku. Niedrogie konta walutowe z kartą prowadzą BZ WBK i Kredyt Bank. Natomiast w Citi Handlowym można powiązać zwykłą kartę do ROR z kontem walutowym w euro. Jednak korzystne zasady rozliczania obowiązują tylko przy transakcjach wykonywanych w bankomatach Citigroup.
[ramka][b]Masz pytanie o finanse osobiste? Zadaj je nam na [mail=pieniadze@rp.pl]pieniadze@rp.pl[/mail][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA