fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Roszady w sektorze banków spółdzielczych

Depozyty w bankach spółdzielczych wciąż przekraczają kwotę udzielonych kredytów
Zysk netto banków spółdzielczych w trzecim kwartale wyniósł blisko 199 mln zł i był o ponad 24 proc. niższy od osiągniętego w trzecim kwartale 2008 r. – wynika z danych zebranych przez Bank Polskiej Spółdzielczości.
Jednocześnie okazał się wyższy od tego, który BS wypracowały w drugim kwartale tego roku (160 mln zł). Po dziewięciu miesiącach cały sektor zarobił łącznie 558,6 mln zł wobec 750 mln zł przed rokiem. Ponad 316,5 mln zł z 558,6 mln zł zysku wypracowały przez dziewięć miesięcy banki należące do największego zrzeszenia, czyli grupy Banku Polskiej Spółdzielczości.
W sektorze BS nadal występuje nadpłynność. Kwota depozytów (klientów detalicznych i sektora instytucji rządowych oraz samorządowych) na koniec września wyniosła 49,3 mld zł, podczas gdy kredyty udzielone tej grupie sięgnęły 38,5 mld zł. Suma bilansowa sektora banków spółdzielczych na koniec trzeciego kwartału wyniosła 58,8 mld zł i w ciągu roku wzrosła o 7,7 proc. Obecnie w Polsce działa 578 banków spółdzielczych, ale instytucje zmieniają zrzeszenia, do których należą. Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku przystąpił do grupy BPS 1 października, a kolejnych pięć zrobi to w 2010 r. Ta grupa skupia łącznie 349 banków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA