fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Moskwa najgorsza do robienia biznesu

Słaby wynik stolicy. Według raportu w Rosji rozdęta biurokracja zniechęca do legalnego biznesu, sprzyja szarej strefie i korupcji.
Rzeczpospolita
Kazań nie tylko ma piłkarzy, którzy gromią Barcelonę, ale jest też najbardziej przyjaznym biznesowi miastem w Rosji
Bank Światowy wziął pod lupę dziesięć największych miast Rosji i sprawdził, w którym są najlepsze warunki do działalności biznesowej. Raport „Doing Business in Russia” przynosi zaskakujące wyniki.
Najlepszym miejscem dla biznesu jest ponadmilionowa stolica Tatarstanu Kazań, najgorszym 10,5-mln stolica Rosji o ambicjach stania się międzynarodowym centrum finansowym. Autorzy raportu oceniali największe miasta według czterech kryteriów: zakładanie firmy, procedura udzielania pozwolenia na budowę, rejestracja własności, handel międzynarodowy.
Biznes najprościej założyć w Rostowie nad Donem, gdzie wymaga to 13 procedur, kosztuje 118 dol. i zabiera 22 dni. W drugim Kazaniu odpowiednio 10/100 dol./34 dni. W siódmej Moskwie 9/206 dol./30 dni. Najgorzej jest w leżącym na Uralu Permie 10/170 dol./36 dni. Pozwolenie na budowę także najszybciej i najłatwiej dostać w Rostowie (22 procedury i 194 dni) i Kazaniu (23 i 350 dni). To jednak nic w porównaniu z ostatnią w tej kategorii Moskwą, gdzie procedur jest aż 54, a czas wydania pozwolenia sięga dwóch lat (704 dni). Moskwa bije też inne miasta, jeżeli chodzi o koszty budowy (samo podłączenie do linii energetycznej jest tu sześć razy droższe niż w syberyjskim Irkucku i wynosi 1304 dol./1 kW). Własność prywatną najprościej zarejestrować w Twerze (sześć procedur, 48 dni i 616 dol.) i Kazaniu (5/80 dni/555 dol.). Najbardziej ślimaczą się władze Sankt Petersburga (117 dni), a najdrożej kosztuje to w Rostowie (1342 dol.). Wreszcie handel międzynarodowy, na którego ocenę składa się czas potrzebny na wypełnienie dokumentów importowo-eksportowych i koszty. Generalnie w całej Rosji pod tym względem jest drogo, długo i pod górę. Najlepiej wypada Sankt Petersburg, najgorzej Moskwa. Autorzy podkreślają, że rozdęta biurokracja zmniejsza zainteresowanie prowadzeniem legalnego biznesu, sprzyja szarej strefie i korupcji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA