fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Od 2010 r. nowe zasady sprzedaży drewna

Połowę drewna Lasy Państwowe będą sprzedawać na przetargach firmom, które już wcześniej kupowały surowiec, druga połowa będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, także dla zakładów, które po raz pierwszy chcą kupić drewno od Lasów
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Marian Pigan zdecydował jakie zasady sprzedaży drewna będą obowiązywać od przyszłego roku. Podział będzie pół na pół, tzn. połowa surowca trafi na przetargi ograniczone, w których udział będą mogą brać tylko firmy mające tzw. historię, czyli wcześniej kupowały surowiec od Lasów. Druga połowa to pula przeznaczona dla wszystkich, także dla firm nowo powstających. - Takie warunki zaakceptował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - mówi Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.
W tym roku obowiązywał podział 70 proc. surowca dla mających historię i 30 proc. drewna ogólnodostępnego. Było to rozwiązanie krytykowane przez UOKiK i dopuszczone tylko jako tymczasowe. Od stycznia 2010 r. będą obowiązywać nowe zasady. Suchej nitki na decyzji dyrektora Pigana nie pozostawia Bogdan Czemko, z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. - Taki podział nie gwarantuje stabilności dostaw polskim przedsiębiorstwom - argumentuje Czemko. Izba zabiegała o to, by system sprzedaży był oparty o negocjacje i umowy długoterminowe dla firm, które od lat kupują od Lasów. W rozmowach na ten temat uczestniczył specjalny zespół złożony z przedstawicieli resortów gospodarki i ochrony środowiska. W wypracowanych przez niego zasadach znalazła się propozycja umów długoterminowych zawieranych na okres od 2 do 10 lat. - UOKiK skrytykował te rozwiązania jako ograniczające konkurencję - zauważa Malinowska. Dlatego dyrektor Lasów przedstawił własne propozycje.
Zdaniem Czemko, wprowadzenie zasady, że cały surowiec sprzedawany jest na przetargach i tylko połowa jest zagwarantowana dla przedsiębiorców działających na naszym rynku sprawi, że jeśli sytuacja poprawi się i firmy będą miały gdzie sprzedawać swoje wyroby, cena drewna mocno wzrośnie. - Już w tym roku na Zachodzie i na Śląsku surowiec wykupowały duże zagraniczne firmy - mówi Czemko. Lasy Państwowe sprzedają rocznie ok. 27 mln m sześć. drewna. To druga co do wielkości - po Niemczech - pula w Europie. Zasady sprzedaży drewna w najbliższych latach mogą stać się tematem jeszcze bardziej drażliwym ze względu na program Natura 2000. Ze względu na ochronę niektórych obszarów i konieczność zmniejszenia pozyskiwania na nich surowca, Lasy szacują, że rocznie do sprzedaży będzie trafiać ok. 5 mln m sześć drewna mniej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA