fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sejm nie przerwie prac nad ustawami o opcjach walutowych

Sejm oddalił wniosek PO, zaakceptowany przez komisję finansów, aby odrzucić projekty przygotowane przez PiS i PSL
Tym samym sejm opowiedział za kontynuowaniem prac nad dwoma poselskimi projektami ustaw mających na celu rozwiązanie problemów wynikających z opcji walutowych. Trafią one ponownie do Komisji Finansów Publicznych.
Wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział przed głosowaniem, że nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie, ale resort negatywnie ocenia propozycje poselskie. - Obarczone są one poważnymi wadami prawnymi, na które wskazywało nie tylko ministerstwo finansów, ale także Narodowy Bank Polski i Sąd Najwyższy. Te projekty mogą wywołać poważne, negatywne skutki finansowe dla Skarbu Państwa - wyjaśnił. Inne zdanie na temat projektów wyraził jednak wicepremier Waldemar Pawlak. Powiedział, że zgodnie z danymi GUS za IV kw. 2008 r., przedsiębiorstwa niefinansowe straciły na transakcjach finansowych ok. 17 mld zł, a w I kw. 2009 r. strata wynosiła 10 mld zł. Poselskie projekty ustaw dotyczą rozwiązania takich sytuacji, w których między bankiem a przedsiębiorcą zawarta została asymetryczna umowa w sprawie opcji (chodzi o nierównomiernie rozłożone ryzyko na strony umów) lub gdy umowa była zawarta w wyniku zastosowania przez bank lub firmę inwestycyjną nieuczciwych praktyk.
PSL chce m.in., by w przypadku braku ugody między przedsiębiorstwami i bankami, firmy mogły odstępować od umowy o opcje, a także, by w czasie negocjacji nie było można ogłosić ich upadłości. PiS proponuje, aby w przypadku braku porozumienia między bankiem a firmą, o ewentualnym unieważnieniu umowy decydowały sądy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA