fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Czytelnicy pytają o akcje PKO BP

Rzeczpospolita, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Czy jest możliwe kupno akcji nowej emisji PKO BP przez osobę prywatną, która nie posiada jeszcze akcji banku?
Na papiery nowej emisji mogą się zapisywać osoby, które mają prawa poboru (dają je akcje wcześniej posiadane lub nabyte na giełdzie najpóźniej 1 października). Jeśli ktoś ich nie ma, a chce wziąć udział w emisji, może kupić prawa poboru na giełdzie. Będą w obrocie od 7 do 15 października.
[b]Czytelnik: Posiadam akcje PKO BP na rachunku maklerskim. Czy zapisy na akcje będą bezpośrednio realizowane przez poszczególne domy maklerskie czy też będą wskazane selektywne jednostki obsługowe, czy może nowe akcje z emisji będą przypisywane automatycznie do rachunków inwestorów indywidualnych?[/b] Rzeczpospolita: Inwestorzy, którzy posiadają prawa poboru na rachunku inwestycyjnym, mogą składać zapisy (jak również zlecenia kupna lub sprzedaży prawa poboru) w swoim biurze maklerskim. Dotyczy to wszystkich biur maklerskich prowadzących rachunki dla inwestorów giełdowych - zarówno DM PKO BP, jak i innych.
Osoby, których prawa poboru zapisane są w rejestrze sponsora emisji (dotyczy m.in. akcji objętych za środki z lokaty prywatyzacyjnej oraz akcji pracowniczych) – będą mogły złożyć zapisy na akcje (jak również zlecenia sprzedaży praw poboru) w wybranych oddziałach PKO BP oraz punktach obsługi klienta DM PKO BP na terenie całego kraju. [b] Co się stanie z moimi prawami poboru jeśli nie wezmę udziału w nowej emisji, ani nie sprzedam praw poboru na giełdzie?[/b] Jeśli inwestor nie wykorzysta swoich praw poboru (zapisując się na akcje nowej emisji lub sprzedając je na giełdzie), poniesie straty finansowe - wraz z zakończeniem zapisów na akcje prawo poboru wygaśnie. [b]Do objęcia 1 akcji nowej emisji potrzeba 4 praw poboru. Co mam zrobić w przypadku, gdy posiadana przeze mnie liczba praw poboru nie jest wielokrotnością czterech. Mam obecnie 35 akcji, dzięki którym będę mógł objąć 8 nowych akcji, co z pozostałymi 3 prawami poboru?[/b] Od 7 do 15 października prawa poboru są notowane na giełdzie. Można więc dokupić prawa poboru potrzebne do zakupu danej liczby akcji lub sprzedać ich część. Możliwość taką zapewniają rachunki inwestycyjne. Jeśli chodzi natomiast o rachunki w rejestrze sponsora emisji (dotyczy m.in. akcji objętych za środki z lokaty prywatyzacyjnej oraz akcji pracowniczych) – to obok składania zapisów na akcje nowej emisji, zapewniają one możliwość złożenia zlecenia sprzedaży praw poboru (ale nie ma możliwości dokupienia). [b] Posiadam akcje PKO BP na rachunku sponsora emisji. Gdzie mogę złożyć zapisy na nowe akcje? Czy konieczna jest wizyta w domu maklerskim?[/b] Osoby, których prawa poboru zapisane są w rejestrze sponsora emisji (dotyczy m.in. akcji objętych za środki z lokaty prywatyzacyjnej oraz akcji pracowniczych) – będą mogły złożyć zapisy na akcje (jak również zlecenia sprzedaży praw poboru) w wybranych oddziałach PKO BP oraz punktach obsługi klienta DM PKO BP na terenie całego kraju. [b] Kiedy do obrotu giełdowego wejdą akcje nowej emisji? Czy tego samego dnia będę mógł je sprzedać na GPW?[/b] Spółka, oczekując na decyzję sądu o zatwierdzeniu podwyższenia kapitału, planuje wprowadzić do obrotu giełdowego prawa do akcji (PDA). Rozpoczęcie ich notowań może nastąpić około tygodnia od dnia przydziału akcji i od tego momentu inwestorzy będą mogli nimi swobodnie rozporządzać, kupując i sprzedając poprzez giełdę. [ramka]Masz pytanie o akcje PKO BP? Wyślij maila na [mail=m.krzesniak@rp.pl]m.krzesniak@rp.pl[/mail] Więcej na [b][link=http://www.rp.pl/pieniadze]www.rp.pl/pieniadze/poradniki[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA