fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Krzesło po liftingu i choinka po świętach

Dziś wyjazd za granicę nie nastręcza artystom większego problemu. Jednak jeszcze w latach 90. z wolności spotkania z sąsiadami i wymiany wzajemnych inspiracji korzystało niewielu.
Jeden z pierwszych programów pobytów rezydialnych dla artystów z Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej zaproponowało stowarzyszenie KulturKontakt Austria. Od 1992 roku zorganizowało stypendia dwanaściorgu artystom z Polski.
Na początku uczestniczką programu była m.in. Katarzyna Kozyra, niedawno z propozycji Austriaków skorzystali Oskar Dawicki i Hubert Czerepok. Ich prace można oglądać na otwartej wczoraj w Austriackim Forum Kultury wystawie „Bez granic. 20 lat później...”. Prezentacja, w której uczestniczą również Tomasz Domański, Sławomir Góra, Marzena Nowak, Anna Konik i Ewa Kaja (która, po stypendium z Wiednia postanowiła już nie wracać), wpisuje się w obchody 20. rocznicy upadku żelaznej kurtyny. Zebrane na niej prace nie są jednak komentarzem do przeszłości politycznej.
Oglądamy np. „odrestaurowane”„Krzesło” Kozyry, które powstało w Wiedniu, czy fotoinstalację Konik – kontynuację rozpoczętego tam projektu „In the Middle of the Way”. Są też prowokacyjny poetycki neon Czerepoka czy przewrotna rzeźba Dawickiego „I po świętach na zawsze”, stworzone współcześnie z myślą o wystawie. Dzięki tym pracom widzimy, dla jak różnych artystów swoje drzwi otwiera austriacki mecenas. [link=http://www.austria.org.pl/]http://www.austria.org.pl/[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA