Zatrudnionemu nie zmienisz rodzaju angażu

Chciałbym zmienić mojemu pracownikowi umowę i m.in. zmniejszyć wynagrodzenie. Obecnie jest ona zawarta na czas nieokreślony. Ja z kolei chciałbym, aby był w niej określony także termin jej rozwiązania. Czy mogę w tym celu wręczyć podwładnemu wypowiedzenie zmieniające?
[b]Nie.[/b] Wspomniane wypowiedzenie nie może dotyczyć rodzaju zawartej z pracownikiem umowy.[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93)[/b] stwierdził, że nie jest dopuszczalna zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. Pracodawca jednak może w ten sposób obniżyć wysokość wynagrodzenia. Ten element częściej niż inne może być zmieniany na niekorzyść pracownika właśnie w wypowiedzeniu zmieniającym.Warto też pamiętać, że prowadzona przez firmę polityka wynagradzania pracowników musi być przejrzysta. Inaczej może się narazić na zarzuty dyskryminacji. Dlatego zdarza się, że co jakiś czas pracodawca jednym podwładnym podnosi pensje, innym obcina po to, aby osoby pracujące na podobnych stanowiskach otrzymywały płace w zbliżonej wysokości. Takie działanie jest dopuszczalne i może być prowadzone w trybie przewidzianym w art. 42 k.p.Potwierdził to SN, kt...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL