fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Artyści w hołdzie Armii Krajowej

Fotorzepa, Michał Warda Mic Michał Warda
Koncert z okazji 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego przypomni o istnieniu organizacji, która była fenomenem na skalę międzynarodową.
Już od pierwszych dni okupacji niemieckiej i sowieckiej na ziemiach polskich rozwijał się ruch oporu. Kiedy w nocy z 17 na 18 września 1939 roku terytorium Rzeczypospolitej opuścili zarówno prezydent, jak i rząd oraz naczelne dowództwo Wojska Polskiego, nie oznaczało to końca istnienia państwa polskiego.
Polacy jako jedyni w okupowanej przez Niemców Europie zorganizowali konspiracyjną strukturę państwową wyróżniającą się zasięgiem i stopniem organizacji oraz dysponującą najlepiej zorganizowaną i największą armią podziemną. Armia Krajowa liczyła około 350 tys. żołnierzy. Konspiracyjne władze zajęły się również organizacją i wspomaganiem różnych dziedzin życia publicznego, które były zakazane przez Niemców, takimi jak szkolnictwo, kultura i nauka czy opieka społeczna.
W 70. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego TVP przygotowała widowisko muzyczne dedykowane bohaterom Armii Krajowej. Tytuł „Gdzie są chłopcy... gdzie dziewczęta z tamtych lat...” nawiązuje do popularnej pieśni antywojennej śpiewanej w Polsce przez Sławę Przybylską, a w Niemczech przez Marlenę Dietrich. W koncercie wystąpią aktorzy z serialu „Czas honoru”. Narratorem będzie Daniel Olbrychski, który m. in. przedstawi Cichociemnych, Żołnierzy AK oraz zaprezentuje fragmenty wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wystąpią także: Magdalena Różczka, Kuba Wesołowski, Maciej Zakościelny, Ewa Wencel, Olga Bołądź, Karolina Piechota, Magda Boczarska, Zuza Grabowska, Marta Dąbrowska, Olga Sarzyńska, Magdalena Kuta, Tomasz Błasiak, Ksawery Szlenkier i Marcin Kwaśny. Widowisko przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury oraz Światowy Związek Armii Krajowej zrealizowane zostało w ruinach banku przy Bielańskiej w Warszawie. Gdzie są chłopcy... gdzie dziewczęta z tamtych lat... 19.05 | tvp 2 | SOBOTA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA