fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Świat z płócien Chagalla ożyje na kilka chwil

„Bonjour, Monsieur Chagall”
materiały prasowe
Szymon Szurmiej i Gołda Tencer przygotowali barwne muzyczne widowisko inspirowane malarstwem Marca Chagalla. W warstwie literackiej sięgnęli po poezję, tworząc opowieść o żydowskim świecie z przełomu XIX i XX wieku.
Przywołają atmosferę miast i miasteczek wschodniej Europy, takich jak Witebsk, gdzie dorastał Chagall. Plastyczne wizje malarza ożyją w scenach pełnych nostalgicznego humoru, lirycznej muzyki żydowskiej i tańca. A wszystko utrzymane będzie w nieco baśniowej, onirycznej atmosferze.
Szymon Szurmiej zaznacza, że inspiracji do napisania scenariusza dostarczyło mu osobiste spotkanie z artystą. Rozmawiał z nim dwa razy w życiu. Najpierw, gdy Chagall skończył 90 lat i Szymon Szurmiej został zaproszony na jego urodziny. Drugi raz widzieli się z okazji 95. urodzin malarza. Reżyser wspomina, że Chagall żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. – W genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie. Ale nie wszyscy potrafili to odczytać – mówi Szymon Szurmiej.
[i] „Bonjour, Monsieur Chagall”, muzyczne widowisko wg scen. i w reż. Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer, wyk. Dorota Salamon, Henryk Rajfer, Szymon Szurmiej, Teatr Żydowski, Warszawa, pl. Grzybowski 12/16, bilety: 40 – 50 zł, rezerwacje: tel. 22 850 56 56, piątek (2.10), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA